Kobieca płodność pod lupą

Kobiety coraz później decydują się na dziecko. Niestety, wraz z wiekiem obniża się tzw. rezerwa jajnikowa. A co za tym idzie stopniowo zmniejsza się szansa na zajście w ciążę. Aby określić swój potencjał rozrodczy warto wykonać badanie hormonu AMH.

Większość kobiet, które naturalnie zaszły w ciążę, nigdy nie spotka się z pojęciem AMH.

Fakty i mity o męskiej płodności

Męska płodność jest owiana wieloma mitami, które często nie mają nic wspólnego z prawdą. Rozpowszechniane w sieci prowadzą do błędnej wiedzy na temat płodności. Niestety skutkuje to również problemami podczas starania się o dziecko.

Magazynowanie nasienia sprzyja zapłodnieniu

Oszczędzanie plemników, czyli wstrzemięźliwość seksualna, nie sprzyja staraniom o dziecko. Prawdą jest, że uprawianie seksu kilkukrotnie w ciągu dnia skutkuje zmniejszeniem ilości plemników w ejakulacie.

Lek na endometriozę może zredukować liczbę operacji u kobiet

Stosując nowy lek na endometriozę, bolesne schorzenie kobiece, będące częstą przyczyną niepłodności, można nieraz uniknąć operacyjnego usuwania torbieli jajnika spowodowanych przez ogniska choroby – oceniają ginekolodzy, z którymi rozmawiała PAP.

Ich zdaniem, jest to o tyle istotne, że nawet mniej inwazyjne operacje ginekologiczne wykonywane laparoskopowo są czynnikiem mogącym dodatkowo – obok endometriozy – zmniejszać szansę pacjentki na zajście w ciążę. Poza tym, dzięki redukcji liczby inwazyjnych zabiegów, można obniżyć koszty leczenia choroby.

Kości a płodność mężczyzny

**Istnieje poważna zależność między koścem, a płodnością męską, a wszystko to dzieje się za sprawą osteokalcyny – hormonu, który jest wytwarzany w kościach.**

Osteoblasty wytwarzają osteokalcynę, która ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że samce pozbawione możliwości wydzielania tego hormonu, miały znacznie obniżony poziom testosteronu oraz zmniejszoną liczbę plemników.

Kontrowersyjne in vitro

**Jak donosi tvn 24, Polska coraz częściej staje się celem podróży przyszłych mam z Niemiec.**

Niemki odwiedzają nasz kraj w celu wykonania zabiegu in vitro. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie prawo jest w tym względzie dosyć restrykcyjne, w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących sztucznego zapłodnienia. Niemieckie prawo zabrania np. preselekcji zarodków przed umieszczeniem ich w ciele kobiety. W Polsce takie obostrzenia nie istnieją.

Prawo natury

Kobiety najbardziej dbają o swój wygląd zewnętrzny i strój, gdy są najbardziej płodne – informuje “New Scientist”.

Zespół Martie Haseltona z University of California w Los Angeles badał zachowania 30 kobiet pomiędzy 18. a 37. rokiem życia. Naukowcy wykonywali dwa zdjęcia całej postaci każdej z kobiet – jedno w okresie owulacji, gdy były najbardziej płodne, a drugie podczas miesiączki, gdy ich płodność była najmniejsza.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH