Jak odmłodzić skórę?

Jak odmłodzić skórę?


Wywiad z dr. Łukaszem Preibisz, dermatologiem z Centrum Chirurgii Plastycznej w Warszawie.

Czy leczenie hormonalne ma zastosowanie w dermatologii?

Oczywiście. To dość szeroki temat wymagający sprecyzowania, czy dotyczy stricte leczenia, czy osiągnięcia pewnych efektów estetycznych. W dermatologii stosujemy preparaty steroidowe w postaci maści i kremów, a także w postaci preparatów ogólnie działających – tabletek i zastrzyków. Stosujemy również inne preparaty hormonalne wykorzystywane np. w endokrynologii czy ginekologii. Pośrednio mają one wpływ na wygląd skóry, włosów itp. Na przykład tabletki antykoncepcyjne można stosować u kobiet jako uzupełniające leczenie trądziku. Zmniejszają one łojotok, a w konsekwencji również nasilenie trądziku. W leczeniu tej dolegliwości nie wolno stosować maści ani kremów steroidowych!

Trądzik jest efektem między innymi burzy hormonów w organizmie dziewczyny i chłopca w wieku dojrzewania. Trądzik młodzieńczy nie występuje ani u eunuchów kastrowanych przed okresem pokwitania, ani u dzieci i starców. Na powstawanie trądziku niewątpliwy wpływ mają androgeny – ich podwyższony poziom może wywołać go u kobiet. Podanie preparatów antyandrogenowych znacznie obniża łojotok, przez co zmniejszają się objawy trądzikowe.

Jakie leczenie proponuje Pan dla chłopców?
Chłopak z trądzikiem musi się zgłosić do dermatologa. Lekarz po zbadaniu go zdecyduje, czy w danym przypadku wystarczy leczenie zewnętrzne, czy trzeba połączyć je z antybiotykami lub innymi preparatami, np. retinoidami.

Mówienie o trądziku w oderwaniu od konkretnego przypadku jest jak otwieranie encyklopedii nie wiedząc, czego się szuka.

Wiele kremów zawiera fitohormony. Czy mają one moc odmładzającą?

Kremy z fitohormonami sojowymi mogą stosować kobiety od 40. roku życia. Uważa się, że przeciwdziałają hormonalnemu starzeniu się skóry. Wykazują właściwości odmładzające, przeciwzapalne, nawadniające oraz antyoksydacyjne. Stymulują syntezę białek strukturalnych, kolagenu i elastyny oraz mukopolisacharydów (kwasu hialuronowego).

Fitozwiązki nie są jedynymi preparatami o działaniu odmładzającym. Trzeba pamiętać o pochodnych witaminy C, które mają niezwykle silny efekt odmładzający. Poza tym mamy jeszcze inne, stosowane w gabinetach dermatologicznych, możliwości odmładzania skóry. Wśród nich można wymienić: mezoterapię, dermabrazję, peelingi i laseroterapię (IPL, Fraxel). Ważne jest, aby decyzję o wyborze metody poprawienia estetyki skóry podejmować wspólnie z lekarzem.

Na czym polega IPL?

To tzw. fotoodmładzanie. Wraz z upływem czasu na naszej skórze pojawiają się widoczne oznaki starzenia. Pod wpływem działania wiatru, mrozu, a przede wszystkim słońca powstają nowe piegi, plamy barwnikowe, rozszerzone lub popękane naczynia. Pojawia się rumień i drobne zmarszczki, skóra traci swoją naturalną sprężystość. Fotoodmładzanie jest jedynym zabiegiem, który w sposób kompleksowy w znacznym stopniu redukuje lub całkowicie usuwa te problemy.

Intensywne światło IPL bez uszkadzania skóry przenika przez nią i jest absorbowane przez hemoglobinę (rozszerzone naczynia, rumień) lub melaninę (przebarwienia). Światło IPL pobudza komórki, wskutek czego skóra rozpoczyna swój naturalny proces leczenia.

Zabiegi skracają i przebudowują włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna, zwężają się pory i wygładzają drobne zmarszczki. Podczas wykonywania zabiegu dyskomfort odczuwany przez pacjenta jest minimalny, a występowanie skutków ubocznych zostaje ograniczone do minimum; pacjent szybko wraca się do normalnego trybu życia.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do fotoodmładzania?

Wskazaniami do fotoodmładzania są: teleangiektazje, trądzik różowaty, rumień, posłoneczne zmiany pigmentowe, piegi, przebarwienia potrądzikowe, płytkie zmarszczki, zmiany sprężystości skóry, rozszerzone pory, niejednorodny koloryt skóry.

Natomiast zabiegowi nie powinny poddawać się m.in. kobiety w ciąży, osoby mające aktywną infekcję w miejscu wykonywania zabiegu, cierpiące na bielactwo, cukrzycę, przyjmujące aspirynę przynajmniej tydzień przed zabiegiem, stosujące samoopalacze, kremy z retinolem, leki i zioła światłouczulające, beta-karoten, a także te, które przynajmniej miesiąc przed zbiegiem opalały się.

Zabiegi fotoomdładzania należy powtarzać co 3 do 5 tygodni. W tym czasie nie wolno eksponować skóry na słońcu. Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować żadnych środków podrażniających ani wysuszających skórę. Wskazane jest używanie kilka razy dziennie kremów, np. Alantan, Panthenol, Bephanten. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na fotoodmładzanie IPL. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, zmiany pigmentacji.

Czym jest Fraxel?

Jest konkurencją dla liftingu. Fraxel to laser, który uszkadza skórę, przez co pobudza jej regenerację. Słowem odmładza ją poprzez gojenie. Sam pomysł nie jest nowy, od lat wykorzystuje się go w medycynie.

W gabinetach dermatologicznych od dawna wykonuje się zabieg roll-cit, który polega na nakłuwaniu skóry za pomocą specjalnego wałka najeżonego igiełkami. Jest to zabieg inwazyjny i bywa powikłany zakażeniem. Ale daje spektakularne efekty odmładzające. Fraxel działa podobnie, lecz bez niepotrzebnego ryzyka. Naskórek pozostaje nienaruszony, więc nie dochodzi do zakażeń. Za to skóra pod nim jest pokłuta wiązkami lasera aż do głębokości 1-1,5 mm. Takie „strzały” podgrzewają kolagen, dzięki czemu skracają się jego włókna i skóra się ujędrnia. Komórki zostają przy tym pobudzone do pracy i odmłodzone. Kolejnym pozytywnym efektem tego zabiegu jest zwężenie porów, złuszczenie i wygładzenie naskórka. Znikają nawet wieloletnie blizny potrądzikowe.

Zaczerwienienie twarzy po zabiegu utrzymuje się 2-4 dni. Jest to zabieg niezbyt przyjemny. Najmniej dokuczliwy jest tzw. fraxel mozaikowy. Polega on na tym, że lekarz smaruje skórę pacjentki bezbarwnym olejkiem. Dzięki temu widzi, jak jej skóra reaguje na ukłucia i gdy pojawia się silne zaczerwienienie, może na przykład schładzać skórę. Dla zmniejszenia bolesności lekarze stosują znieczulającą maść Emla. By osiągnąć najlepszy efekt, powtarzają zabieg trzy razy w odstępach pięciu tygodni. Skóra ma wtedy czas na pełną regenerację.

Dziękuję za rozmowę.

4.8/5 - (344 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH