Prawda i mity o trądziku

Prawda i mity o trądziku


Z dr n. med. Ewą Chlebus, dermatologiem specjalizującym się w leczeniu trądziku, rozmawiały Monika Karbarczyk i Marta Figielska.

Czy trądzik można wyleczyć u kosmetyczki?

Trądzik jest chorobą skóry, a choroby skóry leczy się u dermatologa. Jeśli chodzi o kosmetyczkę, to od wielu lat na świecie nie czyści się skóry. Po takich zabiegach pozostają blizny i przebarwienia, a poza tym opóźnia się proces gojenia.

Lekarz bierze odpowiedzialność za leczenie choroby, natomiast zabiegi kosmetyczne są zabiegami upiększającymi. Proszę zauważyć, jak różne spektrum ma trądzik i jak ciężka jest to choroba. Zniszczenia skóry mogą zostać na całe życie. Ludzie z trądzikiem źle psychicznie znoszą tę chorobę, czują się jak naznaczeni. Potrzebna jest więc wykwalifikowana pomoc lekarska.

Jak długo trwa leczenie?

Leczenie trwa wiele miesięcy. Jeśli obserwujemy poważne zmiany, to może trwać około 2 lat. Powszechnie sądzi się, że leczenie doustne, zwłaszcza izotretinoiną, nie tylko leczy, ale i zapobiega nawrotom. Czytam na forach internetowych, że jeśli nastąpiło pogorszenie, to bardzo źle. To nieprawda. W każdym leczeniu są nawroty. Zależą one od szeregu czynników.

Jakich preparatów używać do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej?

Jest to bardzo trudne. Jeżeli ktoś ma trądzik i nie leczy się lub ma okres remisji, to preparaty do skóry trądzikowej są dla niego wskazane. Ale jeżeli trądzik się leczy i używa się wielu substancji złuszczających, kwasowych, to wtedy paradoksalnie trzeba często dodawać inne, łagodniejsze preparaty do mycia. Wszystko zależy od fazy choroby. Generalnie poleca się kosmetyki w formie żelowej, emulsje na bazie sylikonu, a nie na bazie olejów mineralnych.

Kiedyś mówiło się, że na leczenie wyprysków najlepsza jest kuracja słońcem…

Rzeczywiście, słońce hamuje nacieki i nie ma wtedy krostek. Natomiast badania przeprowadzone w zeszłym roku potwierdziły, że słońce i solaria nasilają zmiany zaskórnikowe – tylko nie pokazują się one od razu.
Zbliżają się słoneczne dni. Jak chronić skórę naznaczoną trądzikiem przed szkodliwym działaniem słońca?
Po pierwsze, przebywać w tzw. przestrzeniach otwartych, nie siedzieć w zaduchu, bo to nasila zmiany. Po drugie, siedzieć pod parasolem lub pod drzewem. Po trzecie, korzystać z preparatów ochronnych, ale lekkich, np. emulsji, żelów.

Dziękujemy za rozmowę.

4.4/5 - (58 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH