Woda zdrowia doda

Woda zdrowia doda


Woda mineralna zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zawiera cenne minerały, dzięki czemu ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i urody. Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym około 1,5 litra wody mineralnej.

Woda pełni w naszym organizmie rozmaite funkcje. Przede wszystkim jest rozpuszczalnikiem wielu substancji koniecznych do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Ponadto uczestniczy w regulacji ciepłoty ciała i ciśnienia tętniczego krwi, a także transportuje składniki odżywcze i bierze udział w oczyszczaniu organizmu – wraz z nią usuwane są toksyczne produkty przemian metabolicznych.

W przypadku odwodnienia organizmu człowiek staje się rozdrażniony, cierpi na bezsenność i traci apetyt, następuje osłabienie sił i zaburzenie koordynacji ruchów oraz koncentracji. Zmniejsza się wydalanie produktów przemiany materii, co prowadzi do zatrucia organizmu.

Bogactwo minerałów
Woda mineralna nie tylko doskonale gasi pragnienie, lecz także zawiera składniki mineralne w formie łatwo przyswajalnych jonów. Dla przeciętnego dorosłego człowieka do codziennego picia najlepsza jest woda średniozmineralizowana, ze względu na optymalną zawartość składników mineralnych.

Natomiast woda wysokozmineralizowana wskazana jest dla osób narażonych na duży wysiłek fizyczny (np. sportowcy). Polecana jest także w trakcie upałów – wtedy woda wydalana jest z organizmu z potem, czemu towarzyszą znaczne straty elektrolitów.

Należy unikać picia wody niskozmineralizowanej, gdyż rozrzedza ona elektrolity i wypłukuje je z naszego organizmu. Wśród składników zawartych w wodzie mineralnej warto zwrócić uwagę na magnez, wapń i wodorowęglany.

Magnez zwalcza stres
Magnez uczestniczy w ponad 300 procesach biochemicznych nieustannie zachodzących w naszym organizmie. Jest makroelementem niezbędnym do budowy kości i zębów. Odpowiada za prawidłową pobudliwość tkanki nerwowej i mięśniowej (niedobór może prowadzić do zaburzeń rytmu serca), a także działa przeciwstresowo.
Używki (np. alkohol, kawa) wypłukują magnez z organizmu. Niedoborom magnezu sprzyjają także stres i antykoncepcja hormonalna; dlatego tak istotna jest profilaktyka niedoborów tego pierwiastka.

Wapń dla mocnych kości
Główną funkcją wapnia w organizmie człowieka jest budowanie struktury kości i zębów. Ponadto uczestniczy on w procesie krzepnięcia krwi i jest niezbędny dla prawidłowego przewodzenia bodźców nerwowych i kurczliwości mięśni. Niedobór wapnia w diecie prowadzi do krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych.

Wodorowęglany
Wodorowęglany wykazują działanie neutralizujące kwasy żołądkowe, dzięki czemu przynoszą ulgę osobom cierpiącym na nadkwasotę czy zgagę. Zdrowi ludzie lub chorzy na niedokwasotę powinni ograniczać picie wody bogatej w te jony.

Gazowana kontra niegazowana
W powszechnej świadomości utwierdziło się przekonanie, że lepiej pić wodę niegazowaną. W rzeczywistości nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdrowy człowiek pił wodę gazowaną, jeśli taka bardziej mu smakuje. Wody gazowanej powinny unikać jedynie osoby cierpiące na wrzody, nadkwasotę czy wzdęcia. Gaz zawarty w wodzie sprawia, że daje ona wrażenie większego orzeźwienia. Ponadto woda gazowana wzmaga apetyt oraz wykazuje działanie bakteriostatyczne, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się bakterii.

4.5/5 - (226 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH