Julian Talko-Hryncewicz

Julian Talko-Hryncewicz i scytyjska księżniczka

Julian Talko-Hryncewicz to polski lekarz, antropolog, etnograf, archeolog-amator, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego, członek Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Umiejętności. Prowadził badania etnograficzne, antropologiczne i archeologiczne w południowej Polsce, na Ukrainie i Syberii.

Św. Apolonia - patronka lekarzy dentystów

Św. Apolonia – patronka lekarzy dentystów

Apolonia jest patronką lekarzy dentystów i ich pacjentów. Wspominamy ją dziewiątego lutego.W Kościele katolickim patron to zazwyczaj święty, którego potrzebujący proszą o opiekę. Szczególnie często ludzie zwracają się o wsparcie w chorobie. Tytułowa Apolonia patronuje tym, którzy skarżą się na bóle zębów.

Maria skłodowska-Curie

Miejsce kobiety jest w laboratorium – Maria skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Jej przełomowe odkrycia przyczyniły się do rozwoju nauki, a w szczególności medycyny.

Rok 2011 został uznany przez Sejm RP rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, aby uhonorować setną rocznicę przyznania polskiej badaczce nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Z pewnością jest ona jedną z niewielu kobiet, których odkrycia zmieniły oblicze współczesnej nauki. Mało kto jednak wie, jaka była na co dzień. Warto bliżej poznać tę barwną postać.

Nie przypuszczałem

Nie przypuszczałem, że tego doczekam…

Było to dawno, dawno temu… Mimo, że zaczyna się to jak w bajce, były to dość okrutne czasy – jak z opowieści braci Grimm. Żyliśmy wtedy zamknięci za Żelazną Kutynąi po raz kolejny otrzymałem odmowę wyjazdu na zachód.

Były to lata, gdy żołnierze NRD (istniał kiedyś taki kraj) strzelali do ludzi, którzy nielegalnie chcieli opuścić imperium sowieckie, a luminarze polskiej medycyny pastę do zębów, proszek do prania, a nawet papier toaletowy – przywozili jako największe trofea z wyjazdów na kongresy.

Średniowieczna uliczka w Gdańsku

Średniowieczna uliczka w Gdańsku

Jest w Gdańsku taka specjalna uliczka. Pochodzi z czasów średniowiecza, jej rekonstrukcja jest dziełem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Można ją zwiedzić, pooddychać tą specyficzną atmosferą dawnych czasów, posłuchać dobiegających odgłosów życia sprzed lat, wręcz zanurzyć się w tym tajemniczym dla nas, ludzi XXI wieku, świecie.

Balneologia

Balneologia i medycyna fizykalna – dawniej i dziś

BAGATELIZOWANIE roli lecznictwa uzdrowiskowego PRZEZ lekarzy klinicystów powoduje, że chorzy nie są zbyt często kierowani do tych placówek. W ten sposób znaczna część pacjentów jest pozbawiona efektywnej pomocy medycznej, jaką oferuje ta forma terapii. Współczesna balneologia i medycyna fizykalna sięgają odległych czasów. Początkowo jednak miały one charakter czysto empiryczny. Dopiero w ubiegłym stuleciu, dzięki szybkiemu rozwojowi nauki i techniki, uzyskały fundamenty naukowe. Wkład w rozwój tej dziedziny miało wielu wybitnych naukowców-lekarzy, którzy inicjowali różne badania, publikowali wyniki i pisali podręczniki.

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Medycyna w Muzeum Farmacji (część 2)

Dawnych przyrządów medycznych jest tak wiele, że postanowiliśmy poświęcić im dwa artykuły. Inspiracją do powstania tych publikacji było powołanie Stowarzyszenia Muzeum Medycyny, którego celem jest stworzenie w Warszawie instytucji muzealnej o profilu medycznym.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Pierwsze wzmianki na temat wypadających włosów odnajdujemy w zapisach z około 1800 r. p.n.e., w których nadworni medycy polecali wcieranie w skórę głowy zmielonego alabastru i miodu oraz odmawianie specjalnej modlitwy w celu pozbycia się tej przykrej dolegliwości. Nie wiadomo, na ile ta metoda była skuteczna…

Zdrowie na głowie

Zdrowie na głowie

Włosy zawsze były ważnym elementem wyglądu człowieka. Metody ich pielęgnacji zmieniały się wraz z biegiem historii, podlegały kaprysom mody i były wynikiem rozwoju przemysłu kosmetycznego oraz medycyny.

Początki polskich antybiotyków

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze sto lat temu medycyna nie znała antybiotyków, a ludzie masowo umierali na choroby, które dzisiaj można zwalczyć za pomocą tych leków. W tym roku obchodzimy 60. rocznicę wyprodukowania pierwszej polskiej penicyliny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH