Ucieczka w senność

Osoby senne i zmęczone rzadziej doznają obrażeń ciała – piszą naukowcy na łamach styczniowego wydania pisma “Journal of the American Board of Family Medicine”. Ich zadziwiająca teoria podważa powszechną prawdę, że ospałość i
niedobór snu sprzyjają sytuacjom urazogennym.

Kierowani przez prof. Daniel Vinson naukowcy z University of Missouri-Columbia przebadali 2,5 tys. osób. Przeanalizowali bardzo różne przypadki – uczestnicy różnili się między sobą wiekiem, płcią i rodzajem urazu. Wszystkich ich pytano o zwyczajową długość i jakość snu, o to, czy w okresie poprzedzającym powstanie urazu byli ospali lub zmęczeni oraz ile godzin przespali w ciągu 24 i 48 godzin poprzedzających uraz.

Okazało się, że pacjenci skarżący się na zmęczenie i ospałość rzadziej ulegali urazom. Także osoby przesypiające regularnie jednakową ilość godzin były mniej narażone na zranienie.

Natomiast u tych, którzy w ciągu doby poprzedzającej zranienie spali znacznie dłużej niż zwykle (niż w ciągu poprzednich dni), istniało wyraźnie większe ryzyko wystąpienia urazu ciała.

“Możliwym wytłumaczeniem jest to, że senność i zmęczenie powodują zmianę naszego zachowania – mówi Vinson. – Jeśli czujesz się bardzo zmęczony unikasz siadania za kierownicą, rezygnujesz z uprawiania sportu, a więc unikasz sytuacji potencjalnie niebezpiecznych i sprzyjających urazom”.

“Nasze badania poruszyły ważną dla zdrowia publicznego kwestię i dowiodły konieczność przeprowadzenia dalszych eksperymentów dotyczących zależności pomiędzy jakością i długością snu a podatnością na urazy” – podsumowuje Vinson.

4.6/5 - (96 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH