Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Decyzję o wpisaniu produktu leczniczego do wykazu leków refundowanych podejmuje minister zdrowia i ogłasza ją w stosownym rozporządzeniu. Swoją decyzję minister opiera między innymi na ocenie produktu leczniczego dokonanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Musimy trzymać się światowych standardów

Reumatologia – musimy trzymać się światowych standardów

Leki biologiczne nie mają wyższości nad lekami standardowymi, czyli syntetycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh). Zaletą leków biologicznych jest to, że pomagają chorym, u których dotychczasowe terapie nie były skuteczne. Zgodnie ze światowymi standardami, powinny być stosowane wyłącznie u tych chorych, którzy tego wymagają, to znaczy nie odpowiedzieli pozytywnie na inne formy terapii. Ich skuteczność w monoterapii nie jest duża, pomagają co czwartemu choremu.

Mniej na zdrowie

Ministerstwo zdrowia ma zmniejszony budżet o 392 mln zlotych. Z tego 52 mln zaoszczędzono, wykreślając procedury wysokospecjalistyczne, czyli najdroższe i najbardziej skomplikowane zabiegi medyczne: przeszczepy, dializy, kosztowne leczenie rzadkich chorób.

Oczywiście jest to leczenie ratujące życie i nie można z niego zrezygnować. Zabiegi odbędą się normalnie, tylko zamiast ministerstwa zapłaci za nie NFZ.

Uratują kilka

Minister zdrowia Zbigniew Religa spośród trzydziestu najbardziej zadłużonych szpitali wybrał te, które uznał za ważne dla zdrowia i życia Polaków.

Są to jednostki, które odgrywają ważną rolę w swoich regionach, ale świadczą też usługi ponadregionalne – mówi Zbigniew Religa. Pozostałe szpitale muszą sobie same dać radę.

Miliard złotych, który planuje się przeznaczyć z budżetu państwa na pomoc dla najbardziej zadłużonych szpitali, może zostać uruchomiony dopiero w 2008 r.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH