Biologiczne leki biopodobne w reumatologii

Pacjenci z chorobami reumatycznymi pilnie potrzebują poprawy dostępu do skutecznych terapii. Natomiast system ochrony zdrowia i społeczeństwo inwestycji w tym obszarze medycyny.

W opinii Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (PTR), leczenie chorób reumatycznych rozwijających się na podłożu zapalnym i autoimmunizacyjnym powinno być priorytetem państwa. Skuteczne leczenie tych chorób pozwala na ograniczenie kosztów bezpośrednich i pośrednich tych schorzeń.

Musimy trzymać się światowych standardów

Reumatologia – musimy trzymać się światowych standardów

Leki biologiczne nie mają wyższości nad lekami standardowymi, czyli syntetycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh). Zaletą leków biologicznych jest to, że pomagają chorym, u których dotychczasowe terapie nie były skuteczne. Zgodnie ze światowymi standardami, powinny być stosowane wyłącznie u tych chorych, którzy tego wymagają, to znaczy nie odpowiedzieli pozytywnie na inne formy terapii. Ich skuteczność w monoterapii nie jest duża, pomagają co czwartemu choremu.

Trzeba leczyć zgodnie ze sztuką medyczną

Trzeba leczyć zgodnie ze sztuką medyczną

Czym są leki biologiczne, stosowane m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)?

Stanowią one nową klasę leków będących monoklonalnymi przeciwciałami. Mogą one blokować czynnik martwicy nowotworów (TNF-alfa), interleukinę 6, aktywację limfocytów T lub limfocytów B. Te różne mechanizmy działania wpływają na równowagę pomiędzy prozapalnymi i przeciwzapalnymi cytokinami oraz na inne mediatory stanu zapalnego. Na rynek w ciągu ostatnich kilku lat weszły leki blokujące TNF oraz o innym spektrum działania, które też są zarejestrowane w terapii RZS, ale nie uzyskały jeszcze w Polsce refundacji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH