**Dziś mija 25 lat od pierwszego przeszczepu serca w Polsce, dokonanego w Śląskim Centrum Chorób Serca. Operację przeprowadził prof. Zbigniew Religa, ówczesny kierownik zabrzańskiego Ośrodka Kardiologii.**
**Szkoła Policealna w Olsztynie, popularny „Medyk”, ma swojego patrona. Jest nim prof. Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg i polityk.**
W tym roku szkoła obchodzi 60-lecie powstania. Placówka cieszy się dużą popularnością.
– Po tegorocznym naborze utworzyliśmy 13 nowych klas, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu szkołą – mówi wicedyrektor Barbara Drygas.
Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże szpitalom tylko 1,1 mln zł z tzw. podatku Religi czyli 12-proc. opłaty potrącanej ze składek OC kierowców.
Jak informuje “Parkiet” to tylko 0,2 proc. środków zebranych w ten sposób. Według gazety, szpitale nadal nie wystąpiły o rozliczenie kosztów leczenia ofiar wypadków.
Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że przygotowany przez jej resort projekt nowelizacji ustawy zakłada zniesienie tzw. podatku Religi
Wprowadzony w ub. roku podatek, zaproponowany przez ówczesnego ministra zdrowia Zbigniewa Religę, to ryczałtowa, 12-proc. opłata, jaką zakłady ubezpieczeniowe przekazują NFZ na leczenie ofiar wypadków. Pobierana jest od składki na polisy ubezpieczeń komunikacyjnych OC.
Tzw. zgodę domniemaną na pobranie narządów po śmierci powinna zastąpić zgoda rzeczywista w postaci wypełnionej deklaracji – uważa minister zdrowia Zbigniewa Religa. Jego zdaniem, konieczna jest nowelizacja ustawy transplantacyjnej.
Wprowadzenie zgody rzeczywistej jest o wiele uczciwszym postawieniem sprawy. Ja chcę być dawcą narządów i w razie śmierci jestem gotów oddać moje narządy i mam to wpisane w dowodzie osobistym lub jakimś rejestrze. Jest to czysta pod każdym względem sprawa – twierdzi minister.
W ciągu trzech lat na zapewnienie funkcjonowania i płynności finansowej najważniejszych szpitali rząd przeznaczy 750 mln zł. Z tej kwoty 150 mln zł w tym roku trafi do ośmiu placówek.
Premier poinformował, że nie będzie oddłużenia szpitali. “Nie ma w tej chwili możliwości jakiegoś radykalnego podniesienia sum przeznaczanych na służbę zdrowia. Przypominam, że w ciągu trzylecia 2007-2009 ta suma została podniesiona o dodatkowych 20 mld zł. To granica możliwości finansowych państwa” – powiedział Jarosław Kaczyński.
Minister zdrowia Zbigniew Religa spośród trzydziestu najbardziej zadłużonych szpitali wybrał te, które uznał za ważne dla zdrowia i życia Polaków.
Są to jednostki, które odgrywają ważną rolę w swoich regionach, ale świadczą też usługi ponadregionalne – mówi Zbigniew Religa. Pozostałe szpitale muszą sobie same dać radę.
Miliard złotych, który planuje się przeznaczyć z budżetu państwa na pomoc dla najbardziej zadłużonych szpitali, może zostać uruchomiony dopiero w 2008 r.
Minister zdrowia Zbigniew Religa jest najbardziej wpływową osobą w ochronie zdrowia – znalazł się na pierwszym miejscu rankingu “Pulsu Medycyny”.
Na drugim miejscu znalazł się prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz, który we wrześniu ubiegłego roku objął funkcję po tym, jak Sejm zmienił zasadę powoływania szefa NFZ. Sośnierz awansował z siódmej pozycji.
Zdaniem ministra zdrowia Zbigniewa Religi, coroczny 15-procentowy wzrost pensji lekarzy od 2008 roku jest realny.
Szef resortu zdrowia podkreśla, że wzrost pensji lekarzy jest konieczny po to, aby powstrzymać ich przed wyjazdami do pracy za granicą. Uważa, że realny jest 15-procentowy wzrost pensji co roku, tak aby w ciągu 5-7 lat dojść do poziomu 2/3 tego, co teraz polscy lekarze zarabiają za granicą.
Minister przypomina jednocześnie, że w tym roku podwyżek nie będzie, bo od października zeszłego roku pensje lekarzy wzrosły o około 30 proc.
Na przełomie maja i czerwca zostanie przedstawiony koszyk świadczeń gwarantowanych w ramach obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne – poinformował minister zdrowia Zbigniew Religa.
Religa podkreślił, że nie ma obecnie akceptacji społecznej i politycznej dla podwyższania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dodał, że przez dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia należy szukać środków dla systemu ochrony zdrowia.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny, oznacza zgodę na ich użycie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz edytować swoje dane osobowe.
Administratorem danych jest Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS , ul. Tarczyńska 5/9 lok. 36, 02-025 Warszawa, NIP: 526-17-62-071 w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych.