Plany na zdrowie

Kontrakty na przyszły rok, lista leków refundowanych, kwestia płatności za dyżury lekarskie – to sprawy, którymi Ewa Kopacz, wymieniana jako pewny kandydat na ministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska, ma zamiar zająć się w pierwszej kolejności.

– Dzisiaj ani zasady kontraktowania nie są znane, ani tak naprawdę plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia nie został zatwierdzony. Jeśli dzisiaj prezes NFZ przystąpiłby do kontraktowania, a nie daj panie Boże, jeszcze włączył nowy system, który sprowadził z Anglii i przełożył na nasz niezreformowany system ochrony zdrowia, będziemy mieli totalny bałagan i mniejsze kontrakty – twierdzi Ewa Kopacz.

Nowy system finansowania usług medycznych w szpitalach, który NFZ chce wprowadzić od 2008 roku, wzorowany na systemie brytyjskim polega na grupowaniu odrębnie wycenianych dotychczas świadczeń w grupy o jednorodnym charakterze. O zakwalifikowaniu do konkretnej grupy decyduje: podobny problem kliniczny, podobne postępowanie lecznicze oraz podobne zużycie zasobów przy wykonywaniu konkretnego świadczenia.

W drugiej kolejności przyszła minister zdrowia chce zająć się listą leków refundowanych, która – jak twierdzi – już została najprawdopodobniej podpisana.

Zdaniem Ewy Kopacz jest to lista, która niewątpliwie będzie obciążać budżet zdecydowanie więcej niż zakładano, a jednocześnie w tymże budżecie zapomniano o tym, że w myśl ustawy powinny się znaleźć pieniądze w wysokości 25 mln zł na szczepienia ochronne.

Według przyszłej minister należy też rozwiązać problem płatności za dyżury lekarzy. Głęboko w to wierzę, że ci, którzy przez dwa lata udawali, że nie ma problemu z czasem pracy lekarzy chyba będą lekko zaskoczeni. Lekarze już dzisiaj mówią, że nie chcą więcej pracować za te same pieniądze. A więc te pieniądze muszą znaleźć się u płatnika – ostzrega Ewa Kopacz.

4.9/5 - (337 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH