Finał IV Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą

W Genewie zakończył się The Junior Cup – Diabetes – turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1.

W imprezie wzięło udział 220 graczy z 16 państw, w tym również dwa zespoły z Polski. Polskie drużyny do udziału w zawodach przygotował Dariusz Dziekanowski, który towarzyszył reprezentacji również w Szwajcarii. Dla młodych diabetyków, którzy wyjechali do Szwajcarii, udział w turnieju był spełnieniem piłkarskich marzeń.

Turniej wpisuje się w wydarzenia mające na celu edukację w zakresie poprawy kontrolowania choroby przez młodych ludzi.

W ekscytujących meczach finałowych w grupie wiekowej Dzieci (6-9 lat) reprezentacja Hiszpanii wygrała z reprezentacją Francji 1:0, w grupie Juniorzy (10-14 lat) Wielka Brytania wygrała z Francją 3:1, a w grupie Seniorzy (15-18 lat) Słowacja pokonała Wielką Brytanię 1:0.

Rozpoznanie cukrzycy zwykle ma znaczący wpływ na młodych ludzi. Wiele osób zaprzecza chorobie i buntuje się przeciwko niej. Cukrzyca jednak towarzyszy im cały czas – w trakcie uprawiania sportu, na wycieczkach szkolnych czy też na początku kariery zawodowej. Ważne jest, aby chore dzieci zrozumiały, że cukrzyca nie jest rodzajem upośledzenia, a ich rodzice powinni odczuwać pełne wsparcie.

Przez wiele lat dzieci z cukrzycą nie mogły normalnie uprawiać sportu. Dzisiaj wiadomo, że choroba ta nie stanowi żadnej przeszkody w korzystaniu z życia i robieniu tego wszystkiego, co robiło się przed jej zdiagnozowaniem.

Ten turniej pokazuje, że cukrzyca nie jest przeszkodą w uprawiania sportu. Jest wręcz przeciwnie – mówi Michel Pont, asystent trenera szwajcarskiej reprezentacji w piłce nożnej – uprawianie sportu pomaga oderwać się od choroby i dodaje pozytywnej energii.

  • Cukrzyca typu 1. jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą u dzieci, i dotyczy ponad 90% przypadków zachorowań na cukrzycę. Jest to choroba autoimmunologiczna, przy której nie można zastosować żadnego leczenia zapobiegawczego. Zachorowalność na cukrzycę typu 1. osiąga alarmujący wskaźnik, wzrastający o 5% w skali roku u dzieci w wieku przedszkolnym i o 3% u dzieci w wieku szkolnym i u nastolatków.

The Junior Cup – Diabetes, organizowany w ramach przygotowań do Światowego Dnia Cukrzycy, jest częścią działań na rzecz poprawy leczenia cukrzycy u osób młodych.
Międzynarodowa Federacja Cukrzycy (IDF) jako temat Światowego Dnia Cukrzycy 2010 wybrała aspekt związany z edukacją i prewencją oraz hasło „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”.
Rezolucja ONZ w sprawie cukrzycy, zatwierdzona w dniu 20 grudnia 2006 r., zachęca państwa członkowskie do opracowania krajowych strategii w celu zapobiegania i leczenia cukrzycy, a także opieki nad chorymi.
W 2007 r. Parlament Europejski zaapelował o podjęcie działań na rzecz poprawy leczenia cukrzycy w całej Unii Europejskiej.

The Junior Cup – Diabetes organizowane jest przez Medtronic, we współpracy z organizacjami i firmami Bayer Health Care Diabetes Care, Eli Lilly, International Diabetes Federation (IDF), International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD), the Juvenile Diabetes Research Foundation (JDRF), Puma, Pepsi Lipton International, Hôpitaux Universitaires de Genève (HUG), Philias Foundation oraz Theodora Foundation.

4.4/5 - (125 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH