Sposób na sepsę

Sepsa, inaczej zwana posocznicą, to uogólnione zakażenie całego organizmu.

Najczęściej tę groźną dla życia reakcję organizmu powoduje zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, infekcje jamy brzusznej czy stany zapalne dróg moczowych. U osób o obniżonej odporności, czynnikiem ryzyka mogą być nawet wkłucia dożylne, cewnikowanie, obecność odleżyn i innych ran. W Polsce na sepsę choruje ponad 100 tysięcy osób, z czego ok. 30-40 tysięcy umiera.

Sepsę mogą wywołać bakterie, wirusy lub grzyby. Zwykle jednak powodują ją bakterie oporne na leki. W ostatnim czasie coraz częściej również jako przyczynę zakażenia wskazuje się gronkowce.

Naukowcy z Niemiec i Hiszpanii, przeprowadzając badania na myszach, odkryli, że pewna klasa stworzonych w laboratorium peptydów syntetycznych ma właściwości neutralizujące lipopolisacharyd (LPS). LPS to endotoksyna występująca w ścianach komórkowych wielu bakterii, jest ona jednym z głównych czynników powodujących wstrząs septyczny. Już wcześniej próbowano zwalczać LPS przy użyciu naturalnych peptydów i białek, niestety, wymagane stężenia były tak wysokie, że uznano je za zbyt toksyczne, aby można je było stosować u ludzi.

Badania przeprowadzane na myszach wykazały wysoką skuteczność syntetycznych peptydów (anty-LPS) w neutralizowaniu lipopolisacharydów, przy jednoczesnej niskiej toksyczności tej terapii. To daje nadzieję na stworzenie metody, która w przyszłości pozwoli efektywnie i bezpiecznie leczyć ludzi dotkniętych sepsą. (ScienceDaily)

4.9/5 - (266 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH