Podejmowanie działań leczniczych bez zgody pacjenta

Podejmowanie działań leczniczych bez zgody pacjenta

Jedną z zasad gwarantowanych konstytucyjnie w Rzeczypospolitej Polskiej jest zasada nietykalności osobistej. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 Konstytucji, każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie tych wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie. Odwzorowaniem powyższych zasad jest ustanowione przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dalej: UZL) prawo każdego pacjenta do wyrażenia (lub nie) zgody na zabieg leczniczy, oraz korespondujący z nim obowiązek każdego lekarza do uzyskania takiej zgody przed podjęciem czynności leczniczych.

Jak żyć długo?

Osoby wesołe i optymistyczne, żyją krócej od tych poważnych i niewyrażających emocji. Rozsądni oraz uparci żyją najdłużej i cieszą się najlepszym zdrowiem – tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside. Jak to tłumaczyć? Psycholog, prof. Howard Friedman twierdzi, że optymiści uważający, że “zawsze jakoś to będzie”, lekceważą zagrożenia. Tak więc szczęście nie jest podstawą dobrego zdrowia – twierdzą badacze. Rozwaga i wytrwałość są natomiast istotne dla zdrowego i długiego życia. Może warto to przemyśleć i zrewidować swój stosunek do życia? (aw)

Czy jesteś osobą roztargnioną?

**Osoby roztargnione miewają czasami dużo kłopotów i są narażone na to, że ludzie z ich otoczenia odnoszą się do nich – najlepszym razie – z pobłażaniem, w najgorszym – z irytacją. Pozytywną stroną roztargnienia może być to, że odpowiedzialność za niektóre działania może być rozłożona na przyjaciół i znajomych, którzy czuwają nad tym, by osoba roztargniona np. nie zapomniała o czymś ważnym.**

Uzależnienie czy picie dla towarzystwa?

Alkohol towarzyszy naszemu życiu towarzyskiemu od lat. Jednocześnie, wśród wielu używek, szkody jakie wywołuje uzależnienie od alkoholu powoduje więcej strat niż wszystkie inne używki razem. Większości dorosłych Brytyjczyków pije alkohol w średnich ilościach z tzw. powodów towarzyskich pod wpływem presji otoczenia – pisze BBC. Wychodzenie do pubów ze znajomymi to jeszcze nic złego ale co piąty mężczyzna i co siódma kobieta wypijają więcej niż zalecają eksperci.

Gen długiego życia

Udało się zidentyfikować gen, który pozwala żyć dłużej na niskokalorycznej diecie – informuje “Nature”.

Od dawna wiadomo, że zwierzęta – muchy, myszy czy psy – żyją wyraźnie dłużej na diecie niskokalorycznej, niż obficie karmione. Choć nie ma pewności, że pełnowartościowe posiłki o obniżonej kaloryczności przedłużają życie także ludziom, wiele osób stosuje taką dietę.

To nie eliksir życia

Podobnie jak inne przereklamowane specyfiki, także i hormon wzrostu nie okazał się przedłużającym życie “lekiem na wszystko” – informuje pismo “Annals of Internal Medicine.”

Co pewien czas pojawia się nowa, modna substancja, której entuzjaści przypisują wszelkie możliwe zalety – zwłaszcza przedłużanie życia i pobudzanie popędu seksualnego. Tak właśnie było z hormonem wzrostu(HGH) – niektórzy twierdzili, że pod jego wpływem cofają się zmiany związane ze starzeniem i ludzie żyją
dłużej.

Nowe życie po tragedii

Co trzecia osoba po zawale odkrywa nowe znaczenie swojego życia i zbliża się do swojego partnera – informuje “Journal of Advanced Nursing.”

Naukowcy ze Szwajcarii i USA zajęli się doświadczeniami 24 par pozostających w stabilnym związku przynajmniej od roku, by się zorientować, jak zawał zmienił ich życie oraz wzajemne relacje.

Polski test na raka

Test genetyczny, ułatwiający ratowanie życia osobom chorym na raka prostaty, opracowali szczecińscy naukowcy. Stało się to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie jest podłożem tego raka.

Dr Cezary Cybulski i naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie odkryli w genie odpowiadającym za naprawę DNA (Chek2) duży ubytek, który sprzyja rozwojowi raka prostaty i prowadzi do utrwalenia niekorzystnych zmian w całej populacji komórek.

Resort pielęgnuje

Obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne ma wejść w życie od stycznia 2008 r.- pisze “Życie Warszawy”. Na razie przyjęto 0,5 proc. wynagrodzenia, docelowo – 1,2 proc.

Ministerstwo Zdrowia nie chce zdradzać szczegółów nowego podatku, tłumacząc się, że trwają prace nad założeniami do ustawy pielęgnacyjnej. Biuro prasowe przekazało gazecie jedynie, że wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego jest konieczne ze względu na wzrost liczby osób niesamodzielnych, które, w następstwie chorób, urazów lub ze względu na wiek, potrzebują pomocy osób drugich.

Ciężar polityki

Polityka zdrowiu nie służy; lekarze z Akademii Medycznej w Gdańsku przedstawili na to naukowe dowody w postaci wyników badań przeprowadzonych w ramach programu Polkard, informuje “Dziennik Zachodni”.

Lekarze pytali o wagę i wzrost parlamentarzystów, mierzyli im ciśnienie oraz poziom cholesterolu. – Badanie było dobrowolne. W Sejmie rozstawiliśmy punkty pomiarowe i ponad 55 procent parlamentarzystów, w tym zaledwie 20 proc. pań, skorzystało z możliwości przebadania się, wyjaśnia dr Marcin Rutkowski z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii AM w Gdańsku.

Mamy dość szybkiego życia

Szybkie tempo współczesnego życia jest największym powodem do martwienia się o swoje zdrowie. Coraz częściej mamy dość życia, w którym musimy być aktywnie 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Brak ćwiczeń, niewystarczająca ilość snu, zmęczenie i stres – takie powody do zmartwienia wymieniali na pierwszym miejscu badani Brytyjczycy. Dopiero później wymieniano bierne palenie papierosów czy picie zbyt dużej ilości alkoholu – czytamy na stronach BBC.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH