Lekarz sądowy

Lekarz sądowy

W Polsce lekarze sądowi pojawili się na początku 2008 roku. Mimo upływu niemal czterech lat, nadal wiedza na temat ich uprawnień, kompetencji i obowiązków jest niewielka.

Wprowadzenie instytucji lekarzy sądowych miało na celu usprawnienie przebiegu postępowań cywilnych i karnych. Lekarze mieli uwiarygodniać przedstawiane przez uczestników postępowań zaświadczenia usprawiedliwiające ich niestawiennictwo z powodu choroby. Chodziło także o ujednolicenie zasad takiego usprawiedliwiania w przepisach postępowania cywilnego i karnego.

Aresztowano kobietę za handel tabletkami poronnymi

Tarnobrzeski sąd aresztował kobietę podejrzaną o handel lekami poronnymi. To już druga osoba zatrzymana w tym śledztwie. Obojgu podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymana to 38-letnia Edyta W. Kilka miesięcy wcześniej, w lipcu, policja zatrzymała w Bydgoszczy 48-letniego Jerzego K., który na poczcie chciał nadać kilka przesyłek z tabletkami.

Podejmowanie działań leczniczych bez zgody pacjenta

Podejmowanie działań leczniczych bez zgody pacjenta

Jedną z zasad gwarantowanych konstytucyjnie w Rzeczypospolitej Polskiej jest zasada nietykalności osobistej. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 Konstytucji, każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą. Pozbawienie lub ograniczenie tych wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie. Odwzorowaniem powyższych zasad jest ustanowione przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dalej: UZL) prawo każdego pacjenta do wyrażenia (lub nie) zgody na zabieg leczniczy, oraz korespondujący z nim obowiązek każdego lekarza do uzyskania takiej zgody przed podjęciem czynności leczniczych.

Wzięli Fundusz na ząb

Stomatolodzy walczą w sądzie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak informuje “Dziennik Polski” Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko NFZ, który płaci dentystom znacznie mniej, niż wydają oni na leczenie pacjentów.

Stomatolodzy od lat walczą o to, by NFZ płacił im za leczenie ludzi tyle, ile faktycznie ono kosztuje.

Lista do osądzenia

Dowolność rządu w tworzeniu list leków refundowanych może kosztować budżet państwa krocie. Poszkodowane firmy grożą sądami – pisze “Puls Biznesu”.

Branża farmaceutyczna mówi “dość” zasadom tworzenia przez Ministerstwo Zdrowia list leków refundowanych i ustalania ich cen. Część firm farmaceutycznych rozważa skierowanie do sądów pozwów o wielomilionowe odszkodowania za straty poniesione dowolnymi decyzjami kolejnych ministrów zdrowia.

Jest sposób na życie

Sparaliżowany mężczyzna, który niedawno apelował do sądu o zgodę na swoją śmierć, dziś mówi, że już niedługo będzie gotowy, aby na siebie zarabiać – pisze “Dziennik”.

Znany już całej Polsce Janusz Świtaj z Jastrzębia-Zdroju, domagający się przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji, nie musi się poddawać chorobie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH