Ciężar polityki

Polityka zdrowiu nie służy; lekarze z Akademii Medycznej w Gdańsku przedstawili na to naukowe dowody w postaci wyników badań przeprowadzonych w ramach programu Polkard, informuje “Dziennik Zachodni”.

Lekarze pytali o wagę i wzrost parlamentarzystów, mierzyli im ciśnienie oraz poziom cholesterolu. – Badanie było dobrowolne. W Sejmie rozstawiliśmy punkty pomiarowe i ponad 55 procent parlamentarzystów, w tym zaledwie 20 proc. pań, skorzystało z możliwości przebadania się, wyjaśnia dr Marcin Rutkowski z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii AM w Gdańsku.

Okazuje się, że opcja polityczna nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia. Nadciśnienie i wysoki cholesterol, bez względu na sytuację, są ponadpartyjne.

Ogólnie stan zdrowia parlamentarzystów nie odbiega od polskiej normy. Co chwalebne, zdecydowanie mniej palą, bo do papierosów przyznało się jedynie 16 proc. badanych. Problemem rzeczywistym jest nadwaga. Aż 80 proc. parlamentarzystów ma “nadliczbowe kilogramy” i to właśnie konsekwencją pokaźnych brzuszków są późniejsze problemy z sercem.

– Bo się obżerają, ocenia bez ogródek poseł PO Edward Maniura. Jego zdaniem posła, wykańczające dla zdrowia parlamentarzystów są… przerwy w obradach. – Jeszcze nigdy ich tak wiele nie było. Jak tylko przerwę marszałek ogłosi to zaraz tłumnie się robi w sejmowej restauracji.

Obżarstwo jest ponadpartyjne. Jak się stresuję, to niestety jem, przyznaje poseł PiS Grzegorz Tobiszowski. – Od początku kadencji z 81 kilogramów zrobiło mi się o pięć więcej. Cóż, stresujących wydarzeń nie brakuje. Poza tym wszystko w normie, nawet cholesterol. Najbardziej zabójczy dla organizmu jest niestety siedzący tryb życia. No i emocje.

5/5 - (68 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH