Nowe życie po tragedii

Co trzecia osoba po zawale odkrywa nowe znaczenie swojego życia i zbliża się do swojego partnera – informuje “Journal of Advanced Nursing.”

Naukowcy ze Szwajcarii i USA zajęli się doświadczeniami 24 par pozostających w stabilnym związku przynajmniej od roku, by się zorientować, jak zawał zmienił ich życie oraz wzajemne relacje.

83 procent pacjentów stanowili żonaci mężczyźni w wieku przeciętnie 61 lat. Ich żony były nieco młodsze (średnio 58 lat). 92 procent badanych miało dzieci a 50 procent – także wnuki. Otarcie się o śmierć spowodowało wyraźne zmiany w życiu badanych osób.

Zaobserwowano trzy wzory zachowań – ludzie albo dokonywali w swoim życiu pozytywnych zmian, albo oddawali się negatywnym uczuciom, albo wreszcie próbowali zmienić swoje życie, ale im się to nie udawało.

Dziewięć par twierdziło, że zawał serca był ważnym, a nawet niezbędnym wydarzeniem w ich życiu, ponieważ zbliżył ich do siebie i pozwolił przekształcić życie. Jeden z badanych stał się na przykład “bardziej otwarty i zrelaksowany,” dzięki czemu znów może rozmawiać z partnerką, a także zaczął trenować i jeździć na rowerze.

Dziesięć par czuło obawy, związane z brakiem kontroli nad przyszłością – choroba, która pojawiła się mimo zdrowej diety i braku nałogów – utrudnia planowanie przyszłych zamierzeń.

W przypadku pięciu pozostałych par początkowe plany dokonania w swoim życiu wielkich zmian nie powiodły się. Jak mówi żona jednego z mężczyzn po zawale, praca i inne zajęcia okazały się ważniejsze niż ćwiczenia czy wspólne spędzanie czasu.

4.4/5 - (298 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH