Bez znieczulenia

Bez znieczulenia

Spadek notowań i znaczne zmniejszenie dystansu między PiS-em a Platformą Obywatelską wynika z kilku przyczyn. Jedną z nich jest reorientacja mediów – myślę tu m.in. o „Gazecie Wyborczej” i TVN – a to w znacznym stopniu jest związane z konfliktem interesów finansowych. Propozycja zmniejszenia składki emerytalnej wysyłanej do OFE oznacza mniejszy udział tych funduszy na giełdzie i spadek wartości akcji, a i Agora, i TVN są graczami giełdowymi. Akcje w tej chwili są, częściowo sztucznie, pompowane przez fundusze emerytalne, które obecnie nie mają – moim zdaniem – najlepszego, czyli bezpośredniego modelu inwestowania w nowe przedsięwzięcia technologiczne czy gospodarcze. Efektem tego jest atak na Tuska, który może wpłynąć na zmianę koncepcji reformy emerytalnej.

Gra pozorów

Gra pozorów

Nastąpiło totalne upartyjnienie państwa. Ale władza to jest przede wszystkim praktyczna zdolność osiągania założonych celów. W Polsce mamy paradoksalną sytuację, bo mimo takiego zmonopolizowania stanowisk, umiejętności osiągania założonych celów ani skuteczności działania, władza – na żadnym szczeblu – nie osiągnęła. Odwrotnie, jest bardzo wiele działań, które po prostu są nastawione na pozorne efekty, czy też działań niewchodzących na poziom mechanizmów, które są tu decydujące.

Stwórz swój własny fundusz inwestycyjny (część 1)

Stwórz swój własny fundusz inwestycyjny (część 1)

Wiele osób posiadających znaczące nadwyżki finansowe lokuje swoje środki w różnych produktach inwestycyjnych. Należy jednak pamiętać, że każde tego rodzaju działanie powinno być poprzedzone szczegółową analizą oferowanych usług. Często postanowienie o zakupie akcji, funduszu inwestycyjnego bądź innych aktywów finansowych jest pochopne i pozbawione jakiejkolwiek konsekwencji oraz planu działania. Zadziwiające jest, jak wiele osób więcej czasu oraz wysiłku poświęca decyzji o zakupie sprzętu rtv lub agd., niż przemyśleniom dotyczącym zaangażowania znacznych środków finansowych w wybrane aktywa inwestycyjne.

Sześć do wyboru

Decentralizacja NFZ nastąpi do 2010 roku. Powstanie 6 niezależnych funduszy regionalnych. Każda ubezpieczona osoba będzie miała prawo wyboru, który fundusz będzie zarządzać jej składką zdrowotną – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

W wywiadzie udzielonym “Gazecie Prawnej” pani minister obiecuje wprawdzie, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zacznie działać od 2009 roku, ale nie ma co liczyć na szybkie wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które wykupią dodatkowe polisy.

Brakuje pielęgniarek

W szpitalach i przychodniach zaczyna brakować pielęgniarek. Tylko na Śląsku w tym roku na emeryturę wybiera się 1700 sióstr, natomiast chęć nauki zawodu zadeklarowało zaledwie 100 kobiet.

Firmy rekrutujące polskie pielęgniarki do pracy za granicą wręczają im oferty pracy już w połowie studiów. To propozycje nie tylko z Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych, czy Australii.

Bez powrotu

Szpitalne łóżka coraz częściej zajmują starsi pacjenci, którzy nie mają dokąd wrócić. Tylko część z nich to osoby bezdomne i samotne. Wielu nie chcą odebrać rodziny. Najgorzej jest w jesieni i zimie. Starsi ludzie częściej chorują, a potem zostają.

Nie można zmusić rodziny, by zaopiekowała się swoim bliskim, nie ma takiego obowiązku prawnego – pisze “Gazeta Krakowska”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH