Ubezpieczenia na świecie -  Australia

Ubezpieczenia na świecie – Australia

System australijski jest bardzo dobry i efektywny. Od wielu lat WHO uznaje go za jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

Od XIX wieku do II wojny światowej płatnikami usług medycznych byli sami pacjenci lub ich ubezpieczyciele prywatni. Obowiązywał system kas chorych, były ośrodki miejskie zapewniające opiekę dla swoich mieszkańców. W 1945 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca bezpłatne leczenie dla wszystkich żołnierzy i służb pomocniczych biorących udział w II wojnie światowej – fit for heroes. W następnym roku wszystkim zaoferowano bezpłatne leczenie w szpitalach subsydiowanych przez państwo. Stopniowo rozszerzano zakres przysługującej opieki i grupy, które jej podlegały – od emerytów do całego społeczeństwa (w połowie lat 80).

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Demonopolizacja NFZ  – szanse i zagrożenia

Demonopolizacja NFZ – szanse i zagrożenia

Demonopolizacja NFZ i wprowadzenie konkurencji między publicznymi płatnikami, oraz związana z tym powszechna komercjalizacja służby zdrowia, mogą być receptą na uzdrowienie polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Systemy opieki zdrowotnej - Holandia

Systemy opieki zdrowotnej – Holandia

Nie ma doskonałego systemu opieki zdrowotnej. mimo to Holendrzy są bliżej ideału niż ktokolwiek inny. To zdanie nie tylko ekspertów, ale – co ważniejsze – także samych pacjentów. Na czym polega ten fenomen?

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH