Muszka buduje system fortyfikacji

Muszka buduje system fortyfikacji

Czy muszka owocowa może bronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi podobnie jak człowiek? Okazuje się, że tak. I za odkrycie tego, zdawałoby się, prostego faktu właśnie przyznano Julesowi Hoffmannowi Nagrodę Nobla z zakresu medycyny.

Na tym najlepszym ze światów istnieje więcej niż jeden rodzaj stworzeń. Z tego właśnie powodu można obserwować odwieczne i ciągle zmieniające się współzawodnictwo o… „papu” i miejsce do życia. Zwie się to walką o byt. Walka staje się siłą kształtującą miliardy różnorodnych relacji pomiędzy owymi stworzeniami. Wiele spośród tych związków kończy się „inwazją” jednego z rodzajów stworzeń na inny.

Uznanie w domu

Uznanie w domu

„Najtrudniej jest znaleźć uznanie we własnym domu, dlatego tak przeżywam zaszczyt, jaki mnie dzisiaj spotyka – uhonorowanie mnie doktoratem honoris causa w mojej macierzystej uczelni, Politechnice w Poznaniu”. Tymi słowami 27 maja tego roku prof. dr hab. Tadeusz Maliński, z Ohio University w USA, rozpoczął swój uroczysty wykład.

Nobel w dziedzinie medycyny

Bruce Beutler, Jules Hoffmann oraz Ralph Steinman zostali są tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Beutler i Hoffmann podzielą się połową nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów). Druga połowa wejdzie w skład spadku po Steinmanie, który zmarł na raka trzustki trzy dni przed ogłoszeniem przyznania mu tego wyróżnienia.

IN VITRO na medal

IN VITRO na medal

Nagrodę nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w tym roku otrzymał robert edwards, jeden z twórców metody zapłodnienia in vitro. Problem z poczęciem dziecka dotyczy co 10. Pary na świecie, w polsce co 7. Od 1978 roku dzięki metodzie in vitro na świat przyszło ponad 4 miliony dzieci.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

**Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w tym roku przyznano Robertowi G. Edwardsowi, za opracowanie metody zapłodnienia in vitro.**

Ten brytyjski fizjolog i pionier medycyny reproduktywnej opracował – we współpracy z chirurgiem Patrickiem Steptoem – metodę, która doprowadziła do przyjścia na świat w 1978 r. pierwszego “dziecka z probówki”. Obecnie Robert Edwards jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Cambridge.
Laureat otrzyma wraz z nagrodą równowartość niemal 5 milionów złotych.

Ciekawość – pierwszy stopień do Nobla

Choroba wrzodowa – bardzo bolesna, bardzo uciążliwa w codziennym życiu. Kiedyś powszechnie sądzono, że powodowana jest nadkwasotą prowadzącą do uszkodzenia śluzówki żołądka i dwunastnicy. Utarło się nawet powiedzenie: nie ma wrzodu bez kwasu. To był w gastroenterologii standard. Podawano chorym mleczka, wapnie – wszelkie terapie polegały na neutralizacji kwasu solnego. Były skuteczne, ale ich efekt trwał krótko, gdyż nie leczyły przyczyny. Już starożytni Rzymianie stosowali w chorobie wrzodowej sole bizmutu i – jak się okazuje – byli blisko sedna, bo bizmut jest bardzo toksyczny dla Helicobacter pylori.

Noble w genach

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali autorzy badań związanych z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy. Ich prace pomogły zrozumieć udział genów w rozwoju zarodków, rozwoju organizmów dorosłych oraz w procesie starzenia się.

Nagrodą, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (1,54 mln dolarów), podzielą się Amerykanin włoskiego pochodzenia Mario Capecchi, Brytyjczyk Martin Evans i Amerykanin Oliver Smithies.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH