Spróbujmy

Fundacja im. Stefana Batorego proponuje wprowadzenie pilotażu współpłacenia, czyli dopłat pacjentów do udzielanych przez publiczne placówki służby zdrowia świadczeń zdrowotnych. Według Fundacji, współpłacenie przyczyni się do ograniczenia korupcji w służbie zdrowia oraz zwiększenia dostępności do świadczeń.

Jak czytamy w informacji przesłanej PAP w czwartek, propozycję przygotowała lekarska grupa robocza ds. etyki w służbie zdrowia, działająca od kilku lat przy Programie Przeciw Korupcji Fundacji im. S.Batorego. Propozycja została przesłana w maju m.in. do ministra zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz sejmowej i senackiej komisji zdrowia.

Członkowie grupy za jedną z przesłanek złej sytuacji w sektorze ochrony zdrowia uważają niewystarczające nakłady finansowe. Jednocześnie zaznaczyli, że “pewna suma pieniędzy wchodzi do systemu w sposób nieformalny”.

Podkreślili, że wprowadzenie współpłacenia “burzy ugruntowane od lat przekonanie w mentalności społeczeństwa, że każdy powinien otrzymać bezpłatnie pełny zakres usług zdrowotnych”, więc “najdogodniejszą formą sprawdzenia go w praktyce byłoby w pierwszej kolejności wprowadzenie pilotażu” różnych metod współpłacenia. Fundacja proponuje, aby pilotaż przeprowadzony był w różnych miejscach w Polsce dobrowolnie (po wyrażeniu zgody przez lokalne społeczności na przeprowadzenie takiego testu) w określonym czasie, w drodze ustawy.

Zakresem pilotażu miałyby zostać objęte różne formy współpłacenia, tak, by po jego zakończeniu można było wybrać najdogodniejsze.

Celem wprowadzenia współpłacenia – według autorów propozycji – byłoby ograniczenie presji korupcyjnej, ograniczenie czasu oczekiwania i poprawa dostępności niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej, uzyskanie dodatkowych wpływów do systemu mogących poprawić sytuację finansową personelu, a także ograniczenie liczby świadczeń, które nie są niezbędne do zachowania zdrowia pacjentów.

Jak podkreśliła Fundacja, ubezpieczeni mają skłonność do korzystania z większej ilości świadczeń, niż wynikałoby to z ich faktycznych potrzeb zdrowotnych.

Według Fundacji, “współpłacenie może znacznie poprawić sytuację ochrony zdrowia, nie powodując jednocześnie szkód społecznych w formie braku dostępu do świadczeń dla osób ubogich”, dlatego należy uważnie dobrać odpowiednie mechanizmy i metody.

4.4/5 - (59 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH