Choroby reumatyczne warto leczyć

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 19% populacji, zarówno dorosłych, jak i dzieci – informuje Federacja Stowarzyszeń Chorych na Choroby Reumatyczne. A są one najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu, niepełnosprawności i kalectwa. Nowoczesne leczenie bardziej się opłaca niż pozorne oszczędzanie na terapii bo pozwala chorym prowadzić aktywne życie.

Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami – twierdzi Federacja.

Schorzenia reumatyczne to około 200 różnych chorób stawów i kości, zarówno schorzeń zapalnych, wrodzonych, pourazowych, jak i zwyrodnień, których przyczyny wciąż nie są znane. Chorób tych nie należy jednak traktować jako jednej dolegliwości. Różnią się one przede wszystkim objawami lub przebiegiem. Atakują nagle. Zachorować może każdy – kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci.

Według ostatnich danych na choroby reumatyczne cierpi około 100 mln Europejczyków. Według naukowców z bostońskiego Harvard University, na których powołuje się Federacja, w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba zgonów spowodowanych chorobami reumatycznymi może wzrosnąć nawet o 40%. Z prognozy wynika, że na ok. 180 mln zgonów w 2020 roku 5,5 mln będzie
spowodowana reumatoidalnymi chorobami narządów ruchu? i będą stanowić jedna z dziesięciu głównych przyczyn śmierci.

Jak zaznacza Federacja chorzy na choroby reumatyczne żyją przeciętnie o 10 lat krócej i to oni najczęściej korzystają z orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz rent w związku z postępującą niesprawnością.

4.6/5 - (125 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH