Ustroń dołącza do „sieci życia”

Na I Oddziale Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Ustroniu uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą.

Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej LIFENET, lekarze mogą zaoszczędzić cenny czas i udzielić chorym z zawałem serca pomocy przed upływem tzw. złotej godziny – mówi dr Marek Król Ordynator I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego w Ustroniu. – System pozwala na teletransmisję danych. Badania EKG są przesyłane przez zespół ratowników bezpośrednio do dyżurującego w szpitalu kardiologa, ten wydaje szybką diagnozę, a pacjent jest transportowany bezpośrednio do ośrodka wykonującego ratujące życie inwazyjne zabiegi kardiologiczne.

System LIFENET składa się z dwóch elementów. Defibrylator-monitor LIFEPAK wyposażony jest w moduły do teletransmisji danych (czyli badania EKG). Dane odbiera MSO (Medyczna Stacja Odbiorcza), czyli specjalny komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki, z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

W przypadku zawałowców, czas odgrywa niezwykle ważną rolę – wyjaśnia Mieszko Skoczylas z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland. – W miejscach, gdzie system LIFENET jeszcze nie funkcjonuje, chorzy z podejrzeniem zawału serca są transportowani przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Tam wykonuje się badania i dopiero po rozpoznaniu zawału, następuje transport kolejną karetką do ośrodka, w którym można wykonać zabieg angioplastyki. Dzięki zastosowaniu systemu, omijamy wszystkie etapy pośrednie i dajemy zawałowcom większe szanse na przeżycie.

System telemedycyny LIFENET działa już prawie w całym kraju. W trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO, a transmitować do nich mogą defibrylatory z ponad 41 proc. z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

4.6/5 - (131 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH