Blizna – problem pacjenta

Wytyczne Międzynarodowego Doradczego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn z 2002 roku mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Źle prowadzona blizna, która w odpowiednim czasie nie zastanie poddana leczeniu, może ulec nieprawidłowemu bliznowaceniu.

Pacjenci nie są informowani o możliwości terapii blizn
W ankiecie przeprowadzonej wśród osób poddanych zabiegom chirurgicznym jedynie co siódmy pacjent zaznaczył, że został poinstruowany przez lekarza jak należy postępować, by blizna po zabiegu stała się jak najmniej widoczna. Dotyczyło to porad związanych z dezynfekcja rany czy masowania blizny i stosowania różnych preparatów.

Blizny są często powodem zażenowania.
Według badań 87% pytanych Polaków wskazało choć 1 bliznę, którą chcieliby zmniejszyć. Podobnie, bo aż 83% respondentów jest czułych na punkcie swoich blizn w miejscach widocznych. Wiele osób ma blizny w miejscach niewidocznych, zwłaszcza na brzuchu.

Może się też zdarzyć, szczególnie w przypadku kobiet, że rozległa blizna np. po zabiegu chirurgicznym jest powodem dla którego kobieta unika plaży czy kąpieli. A osoby z poranionymi w wypadku ramionami nawet podczas upałów noszą długi rękaw.
Sposób w jaki tworzy się blizna jest uzależniony od wieku, umiejscowienia na ciele i pewnych czynników genetycznych. Młoda skóra ma większą tendencję do przerostu podczas gojenia, co powoduje powstawanie większych, grubszych blizn.

Obowiązujące standardy postępowania
Obecnie w terapii blizn zalecane są silikony. Silikon to prosta, bezpieczna i efektywna metoda terapia pierwszego wyboru w leczeniu keloidów i blizn przerosłych.

Można zmniejszyć bliznę
Żele to najwygodniejsza, rekomendowana obecnie forma terapii silikonowej. Przezroczysty, szybko wysychający żel silikonowy tworzy na powierzchni skóry cienką, nieprzepuszczalną dla wody, niewidoczną błonę. Utrzymuje odpowiednią wilgotność blizny oraz zmniejsza, rozjaśnia i wygładza stwardniałą tkankę blizn. Przy codziennej aplikacji spłaszcza blizny, łagodzi świąd skóry i uczucie dyskomfortu oraz wyraźnie zmniejsza stopień odbarwienia skóry, co potwierdziły badania.

Nowoczesne terapie dostępne dla kieszeni pacjenta
Do niedawna żel silikonowe były bardzo drogie, ta nowoczesna terapia kosztowała kilkaset złotych. Obecnie są dostępne na rynku żele silikonowe w różnych cenach, nawet od 30 złotych. Oprócz silikonu zawierają inne dodatki mające wpływ na wygląd blizny. Preparaty takie jak Dermabliz silikon pozwalają na nałożenie kosmetyków, co jest szczególnie istotne gdy blizna powstała np. wskutek wycięcia brodawki na twarzy. Co ważne leczenie należy zacząć odpowiednio wcześnie, aby blizna nie stała się pamiątką na całe życie.

4.7/5 - (168 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH