Natura przyjazna kobiecie – korzeń kobiet

Cimicifuga racemosa, świecznica groniasta lub pluskwica groniasta to znana od stuleci roślina lecznicza. W języku niemieckim nosi nazwę “korzeń kobiet”. Ojczyzną rośliny jest Kanada i USA. Surowcem do wyrobu leku jest wysuszone i pocięte kłącze zawierające substancje aktywne.

Roślina, która zmniejsza ilość uderzeń gorąca

Uderzenia gorąca są najczęstszym i jednym z najbardziej dokuczliwych objawów towarzyszących menopauzie. Zgłasza je aż 75% kobiet w tym okresie. Ilość uderzeń gorąca waha się od kilku do kilkunastu dziennie. Przyczyniają się one do występowania innych charakterystycznych dla tego okresu dolegliwości jak zaburzenia snu, zmęczenie, złe samopoczucie. Kobiety nie chcą, aby uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się utrudniało im normalne funkcjonowanie w życiu zawodowym i prywatnym, dlatego sięgają po tą roślinę.

Współczesne badania kliniczne dowodzą jej skuteczności w terapii objawów wypadowych towarzyszących menopauzie. W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania kliniczne z tym wyciągiem, które dowodzą “skuteczności wyciągów z Cimicifuga racemosa zarówno w stosunku do placebo, jak i konwencjonalnej hormonoterapii zastępczej”. Po trzech miesiącach terapii jednym z leków zawierających cimicifugę zaobserwowano spadek o ponad 50% ilości uderzeń gorąca w grupie kobiet stosujących wyciąg.

Bez hormonów

Substancje aktywne zawarte w wyciągu z Cimicifugi to nie fitoestrogeny, lecz substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy. Badania nad Cimicifuga racemosa wykazują, że zawarte w niej składniki aktywne łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, ale nie powodują zmian związanych z aktywowaniem receptorów estrogenowch w błonie śluzowej macicy i piersiach. Dlatego, w odróżnieniu od produktów sojowych zawierających fito estrogeny, cimicifuga może być stosowana u osób, które nie mogą przyjmować hormonów – np. osób zagrożonych nowotworem.

Z najnowszych badań wynika, że kobiety zagrożone rakiem piersi lub trzonu macicy powinny raczej sięgać po środki z Cimicifuga racemosa, a nie z soi. Są dla nich bezpieczniejsze, gdyż Cimicifuga racemosa nie wpływa na aktywność receptorów estrogenowych występujących w gruczołach piersiowych i śluzówce macicy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż substancja zawarta w tej roślinie nie jest fitoestrogenem, lecz roślinnym selektywnym modulatorem receptora estrogenowego fito- SERM.

SERM

(Selective Estrogen Receptor Modulators) to substancje estrogenopodobne, które selektywnie oddziałują na receptory estrogenowe w tkankach. Niektóre z nich działają dokładnie jak estrogen na wszystkie receptory estrogenowe, inne z nich działają na wszystkie receptory estrogenowe zupełnie przeciwnie niż estrogen, a są i takie, które łączą się wybiórczo jedynie z niektórymi receptorami. Okazuje się na przykład, że łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, a nie wywołują reakcji receptorów estrogenowych w macicy i piersiach. W wyniku tej selektywności można działać korzystnie na jeden rodzaj tkanki (np. na kości), a wyeliminować z terapii działanie uboczne (np. na macicę). Dzięki temu selektywnemu działaniu substancje SERM zawarte w wyciągach roślinnych z Cimicifuga racemosa mają wysoki poziom bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

Potwierdzeniem zaufania jakim darzą kobiety cimicifugę jest fakt że w Niemczech najpopularniejszy lek roślinny łagodzący dolegliwości związane z menopauzą – Remifemin – zawiera właśnie Cimicifugę. Stosuje go ponad milion kobiet rocznie.

4.5/5 - (112 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH