Profilaktyka raka piersi przez cały rok

Statystycznie rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Według danych liczba zdiagnozowanego raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat zwiększyła się w ostatnich trzech dekadach prawie dwukrotnie. Tak dużego wzrostu zachorowań nie notuje się przy żadnym innym typie nowotworu w naszym kraju.

Każdego roku w Polsce na nowotwór piersi zapada aż 17 tysięcy pań.

Muszkieterowie dla Polek

Grupa Muszkieterów, zarządzająca sieciami sklepów Intermarché i Bricomarché, już od 11 lat organizuje akcję „Muszkieterowie dla Polek”. Ma ona na celu promocję profilaktyki raka piersi wśród kobiet.

Nowotwory złośliwe stanowią drugą, najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Wśród kobiet rak piersi jest na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o zachorowalność. Natomiast w przypadku umieralności ten nowotwór plasuje się równie wysoko,

Zadbane i zdrowe piersi

Zadbane i zdrowe piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale odpowiednia pielęgnacja sprawi, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też przypominać pacjentkom o regularnych badaniach.

Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych, oraz z podtrzymującej je tkanki łącznej. Przewody mleczne w okolicy brodawki rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona odpowiada za kształt i wielkość biustu. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w luźniejszą tkankę tłuszczową. Efektem jest zmiana kształtu piersi.

„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”

**„Czuję się zdrowa, lecz chcę być tego pewna – badam się regularnie”**

Dla wczesnego wykrywania raka piersi czy też szyjki macicy ogromne znaczenie mają okresowe i systematycznie prowadzone badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć większość chorób w bardzo wczesnej fazie. Co najważniejsze, leczenie ich jest wówczas skuteczniejsze i tańsze.

Każda kobieta powinna wykonywać co 6 miesięcy USG piersi. Istotne jest by minimum raz w roku zrobić badanie podstawowe u ginekologa i cytologiczne.

**Samobadanie**

Zadbaj o piersi

Piękne piersi

Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale systematyczne ćwiczenia, pielęgnacja oraz odpowiednio dobrany biustonosz sprawią, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też pamiętać o regularnych badaniach, które zapewnią piersiom zdrowie.

Jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?

**Mammografia czy USG – czy naprawdę musimy wybierać?**

Dlaczego sytuacja w Polsce pomimo programów rządowych i działań stowarzyszeń pozarządowych nie przekłada się na zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi? Dlaczego programy profilaktyczne są oparte o mammografię bez włączenia USG? Czym różni się diagnostyka chorób piersi obecnie od tej sprzed 10 lat? Na te i inne kluczowe dla zdrowia kobiet pytania odpowiedzą eksperci podczas konferencji prasowej

Pomiar gęstości piersi prognostykiem raka

**Kobiety, które mają jędrny biust, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka piersi. Dlaczego?**

Nowotwory są wówczas trudniejsze do wykrycia w czasie prześwietlania, bo piersi mają dużą porcję tkanki gruczołowej (zamiast tłuszczowej), a ta może przysłaniać guzy. W związku z tym, w Filadelfii trwają prace nad wykorzystaniem podwójnej energii mammograficznej.

Smutna diagnoza

Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych, które realizują opłacany przez NFZ Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwe nowotworów.

Jak pisze “Metro”, Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt – co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH