Jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?

Mammografia czy USG – czy naprawdę musimy wybierać?

Dlaczego sytuacja w Polsce pomimo programów rządowych i działań stowarzyszeń pozarządowych nie przekłada się na zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi? Dlaczego programy profilaktyczne są oparte o mammografię bez włączenia USG? Czym różni się diagnostyka chorób piersi obecnie od tej sprzed 10 lat? Na te i inne kluczowe dla zdrowia kobiet pytania odpowiedzą eksperci podczas konferencji prasowej
„USG i mammografia – czyli jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?”, która odbędzie się 30.09.2011 r. w ramach II Warszawskich Dni Ultrasonograficznych.

Rak piersi – sytuacja w Polsce
„Z roku na rok wzrasta w Polsce zapadalność na raka piersi. Dzieje się tak z powodu zmiany wieku prokreacji, zatrucia środowiska, zmiany sposobu odżywiania. Niestety nie możemy spodziewać się, że w przyszłości zmniejszy się częstość występowania tego najpowszechniejszego u kobiet nowotworu”
– powiedział Prof. Romuald Dębski, z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Dla porównania w 1980 r. w Polsce zdiagnozowano 5 tys. przypadków nowotworu piersi. W 2008 r. liczba ta wzrosła do 15 tys., a w 2025 r. przewiduje się, że wyniesie ok. 21 tysięcy.

Dzięki propagowaniu metod wczesnego rozpoznawania raka piersi nie obserwujemy w Polsce wzrostu śmiertelności z powodu raka piersi. Jednak biorąc pod uwagę wysiłki podejmowane w tym obszarze należy zastanowić się, dlaczego śmiertelność z powodu raka piersi w Polsce się nie zmniejsza. „Jestem przekonany, że kluczem do sukcesu w walce z tą chorobą nowotworową jest popularyzacja
i powszechna dostępność badań obrazowych służących do rozpoznawania zmian minimalnych oraz prawidłowa komunikacja pomiędzy klinicystami i diagnostami – radiologami specjalistami ultrasonografii” – powiedział Prof. Romuald Dębski.

Jak skutecznie diagnozować nowotwór piersi?
Najpowszechniej stosowaną metodą obrazowania zmian w piersiach jest mammografia, którą powinno wykonywać się cyklicznie raz na 1-2 lata po 49 roku życia. W diagnozowaniu nowotworów piersi stosuje się także badanie USG, które zazwyczaj wykonuje się u kobiet przed 40 rokiem życia. Problem polega na tym, że kobiety często nie wiedzą, że najlepszym sposobem skutecznej walki z nowotworem piersi jest diagnostyka łącząca obydwie te metody.

„Mammografia i USG wzajemnie się uzupełniają i dają obraz sytuacji, pozwalający skutecznie zaobserwować pojawienie się zmian, szczególnie tych najmniejszych. Mammografia ułatwia wykonywanie masowych badań przeglądowych piersi, natomiast ultrasonografia pozwala wykrywać te zmiany nowotworowe, które nie są rozpoznawalne na zdjęciu rentgenowskim” – powiedział dr Maciej Postolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

„W przypadku nowotworu piersi, wykrycie choroby we wczesnej fazie rozwoju jest kluczowe, ponieważ skuteczność leczenia jest wtedy najwyższa. Przepisem na zdrowe piersi oprócz ruchu
i odpowiedniej diety, jest samobadanie. Jeżeli nie ma wcześniej niepokojących objawów, to pierwszą mammografię, połączoną z badaniem USG powinno wykonać się około 40 roku życia i powtarzać cyklicznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Gdyby kobiety stosowały te zalecenia, mogłyby mniej bać się ewentualnej diagnozy” – stwierdziła Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum.

O II Warszawskich Dniach Ultrasonograficznych

Tematem tegorocznych Warszawskich Dni Ultrasonograficznych będzie diagnostyka obrazowa
w patologii sutka. Celem wykładów jest informowanie o najnowszych rozwiązaniach diagnostycznych, które będą mogły usprawnić proces wykrywania nowotworów piersi oraz podkreślenie komplementarności mammografii, ultrasonografii i innych technik obrazowania, które są stosowane
w diagnostyce chorób piersi. Podczas cyklu zostaną zaprezentowane najnowsze mammografy, które umożliwiają m.in. diagnozowanie tkanki przy żebrach i rentgen piersi z implantami oraz zapewniają mniejsze promieniowanie i większy komfort wykonywania badania.

Konferencja „USG i mammografia – czyli jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?”

W ramach II Warszawskich Dni Ultrasonograficznych 30 września o godz. 12.45 odbędzie się konferencja prasowa „USG i mammografia – czyli jak skutecznie walczyć z rakiem piersi?”.

W dyskusji na temat profilaktyki i sytuacji kobiet zmagających się z rakiem piersi w Polsce udział wezmą:

  • Prof. Romuald Dębski, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
  • Dr Ewa Dziewulska, Centrum Onkologii w Warszawie
  • Dr Maciej Postolski, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Dr Michał Elwertowski, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Mgr Elżbieta Pater, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
  • Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum
  • Mgr inż. Artur Marciniak, Mar-Med

Partnerem Strategicznym II Warszawskich Dni Ultrasonograficznych jest firma Mar-Med. Mar-Med działa na rynku medycznym od 1995 roku. Przez ponad 15 lat z kilkuosobowej firmy stała się nowoczesną, prężnie działającą organizacją, która wyposażyła ponad 1700 pracowni USG oraz ponad 70 kompletnych pracowni RTG, mammograficznych i CT.

4.3/5 - (43 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH