Wielkość i kształt piersi jest zapisany w genach, ale systematyczne ćwiczenia, pielęgnacja oraz odpowiednio dobrany biustonosz sprawią, że biust będzie ładniej wyglądał. Warto też pamiętać o regularnych badaniach, które zapewnią piersiom zdrowie.
Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, płatów i przewodów mlecznych, oraz z podtrzymującej je tkanki łącznej. Przewody mleczne w okolicy brodawki rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona odpowiada za kształt i wielkość biustu. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w luźniejszą tkankę tłuszczową. Efektem jest zmiana kształtu piersi.
Pielęgnacja
Piersi potrzebują starannej pielęgnacji. Podczas porannej i wieczornej kąpieli polewaj piersi chłodną wodą. Do mycia stosuj delikatne żele lub mydła. Raz w tygodniu zrób piling preparatem, którego używasz do całego ciała, lub solą kuchenną. Po takim zabiegu spłucz piersi chłodną wodą. Po kąpieli zrób masaż oliwką lub specjalnym kosmetykiem (kremem, żelem) do pielęgnacji biustu. Masuj piersi ruchem okrężnym – od dołu do góry, omijając brodawkę i jej otoczkę.
Wybierając preparaty do pielęgnacji biustu, zwracaj uwagę, czy zawierają substancje poprawiające jędrność i sprężystość skóry, a także wzmacniające tkankę łączną (patrz ramka).
Dobierz dobry biustonosz
Zanim kupisz biustonosz, zmierz obwód tuż pod biustem (na wydechu) i odejmij 5-10 centymetrów. Jeśli obwód wynosi 85 centymetrów, powinnaś wybrać biustonosz o obwodzie 80 lub 75.
Zwróć uwagę na miseczkę – nie może być za mała. Miska stanika powinna obejmować całą pierś. Nie kupuj biustonosza, który od razu zapinasz na ostatnie (najciaśniejsze) zapięcie. Pamiętaj, że biustonosz w czasie noszenia i prania będzie się rozciągał, musisz więc mieć zapas, aby później zapinać go nieco ciaśniej.
Dobry fason biustonosza to taki, w którym piersi nie przylegają do siebie za bardzo i widoczna jest między nimi szczelina.
Czas macierzyństwa
Do piątego miesiąca ciąży powiększają się gruczoły mleczne – wówczas skóra na piersiach się naciąga. Brodawki sutkowe mogą być powiększone i bardziej wystające, a otoczka brodawki staje się ciemniejsza. Pielęgnuj piersi systematycznie, aby uniknąć niekorzystnych konsekwencji ich szybkiego powiększania się. Rano i wieczorem nacieraj je myjką zwilżoną zimną wodą. Możesz też brać na przemian ciepły i chłodny prysznic (zakończ chłodnym). Takie zabiegi poprawią ukrwienie skóry. Po osuszeniu skóry zastosuj kosmetyk ujędrniający do piersi – pamiętaj, aby nie smarować kremem brodawek.
Jeśli będziesz nosiła dobrze dopasowane staniki i wykonywała ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej (patrz ramka na stronie 59), piersi nie powinny się zdeformować po ciąży. Nie jest natomiast prawdą, że karmienie piersią deformuje biust. Pomimo tego, że podczas laktacji powiększa się on i zmienia (może się nawet zdarzyć, że jedna pierś – ta, z której dziecko częściej i lepiej ssie – będzie większa od drugiej), to jednak po zakończeniu karmienia piersią wraca on do dawnych rozmiarów.
Warto karmić piersią – zwłaszcza że jest to dobrą ochroną przed nowotworem piersi, który coraz częściej wystepuje u kobiet.
Nie zapominaj o badaniach
W tkance gruczołowej czasami pojawiają się zmiany. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście większość z nich to zmiany łagodne, nie nowotworowe. Piersi jednak trzeba systematycznie badać. Najważniejsze jest samobadanie. Wykonuj je raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Dobrze, gdy zawsze będzie to ten sam dzień, np. siódmy. Podczas samobadania zwracaj uwagę na zmianę wyglądu piersi, pojawienie się wydzieliny z brodawki. Jeśli coś cię zaniepokoi, np. odczuwasz bolesność lub wyczułaś guzka, koniecznie zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na odpowiednie badania.
USG piersi to bezbolesne badanie za pomocą ultradźwięków. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Wiarygodność wyniku zależy od aparatu oraz od kwalifikacji lekarza. Sprawdź, czy lekarz wykonujący badanie ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.
Mammografia jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem. Specjaliści, którzy zajmują się chorobami piersi, zalecają, aby kobiety po 35. roku życia robiły regularnie zarówno USG, jak i mammografię. Badania pozwalają określić wszystkie zmiany w piersiach, również te niegroźne (np. torbiele).
Ćwiczenia na ładny biust
Wykonywanie regularnie – najlepiej codziennie – poprawią kondycję mięśni odpowiadających za podtrzymywanie piersi. Postaraj się wykonać 3 serie po 10 powtórzeń.
- Stań w lekkim rozkroku, złącz ręce na wysokości piersi i naciskaj dłonią na dłoń (to ćwiczenie można też wykonać z małą piłeczką trzymaną między dłońmi).
- Stań w lekkim rozkroku, rób wymachy wyprostowanymi ramionami (raz jedną, raz drugą ręką).
- Połóż się na plecach, rozstaw nogi i ugnij je w kolanach. Weź do rąk małe ciężarki (1,5 kg) lub plastikowe butelki napełnione wodą. Rozłóż ręce na boki, unieś je i skrzyżuj nad biustem. Następnie napnij mięśnie klatki piersiowej i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Połóż ręce na podłodze i rozluźnij mięśnie.
Jak wykonać samobadanie?
Wykonuj je systematycznie, raz w miesiącu. Najlepiej zawsze tego samego dnia cyklu (między szóstym a dziewiątym).
Przed lustrem
1. Unieś obie ręce do góry – sprawdź,
czy widzisz zmiany w kształcie piersi, kolorze skóry, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.
3. Ściśnij brodawki – sprawdź, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.
Pod prysznicem
1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami lekko naciskaj i zataczaj drobne kółeczka wokół piersi,
z góry na dół i z powrotem.
2. Tak samo skontroluj drugą pierś.
Po kąpieli
1. Połóż się płasko na łóżku, pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Powtórz to samo z drugą piersią.
2. W pozycji leżącej zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdzisz, czy węzły chłonne nie są powiększone. W ten sposób sprawdzamy czy nie ma jakichś guzków, czy innych niepokojących zmian w piersiach.
Dobre dla biustu
W preparatach do pielęgnacji biustu powinny znajdować się substancje, które pojędrniają oraz uelastyczniają skórę:
- fitosomy miłorzębu – pobudzają krążenie, poprawiają ukrwienie, zmniejszają napięcie naczyń krwionośnych oraz zapobiegają ich pękaniu; ujędrniają i uelastyczniają skórę
- kwas glicyrytynowy – działa nawilżająco, przeciwzapalnie, odżywia tkanki, regeneruje i ujędrnia skórę
- proteiny pszenicy – uelastyczniają, wygładzają i nawilżają naskórek
- wyciąg z arniki – łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry
- centella asiatica – regeneruje tkankę łączną, zapobiega rozstępom, uelastycznia skórę
- wyciąg z oczaru wirginijskiego – wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze, poprawia ukrwienie skóry
- aminokwasy (leucyna, izoleucyna, walina) – działają nawilżająco, zmiękczają i uelastyczniają naskórek; pobudzają wytwarzanie włókien elastycznych
- bluszcz – poprawia jędrność i sprężystość skóry
- przewrotnik – wspomaga produkcję kolagenu, ujędrnia skórę
- skrzyp polny – wzmacnia tkankę łączną, poprawia elastyczność naskórka
- kolagen i elastyna – to białka odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność skóry
- algi morskie – poprawiają elastyczność i jędrność skóry
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.