Tylko dziś bezpłatne badania płuc!

Bezpłatne badania spirometryczne, które pozwolą ocenić, czy nasze płuca pracują prawidłowo, można dziś (14.10.) wykonać w 240 placówkach medycznych w całej Polsce. Jest to główny punkt obchodów Polskiego Dnia Spirometrii.

„Wystarczy po prostu przyjść w czasie, kiedy dany ośrodek będzie wykonywał spirometrię” – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, głównego inicjatora i organizatora akcji. Lista ośrodków znajduje się na stronie internetowej federacji (www.astma-alergia-pochp.pl, www.astma-alergia-pochp.pl) oraz na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (www.ptchp.org), współorganizatora badań.

Spirometria jest badaniem, które mierzy pojemność płuc i przepływ powietrza przez układ oddechowy. Pozwala ono wykry
przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, określaną w skrócie jako POChP. W około 80 proc. przypadków przyczyną tej śmiertelnej choroby jest wieloletnie palenie papierosów. Najbardziej zagrożone nią są osoby, które palą lub paliły w przeszłości.
Według dr. Dąbrowieckiego, wczesne wykrycie POChP w badaniu spirometrycznym, pozwala spowolnić przebieg choroby, zapobiegać powikłaniom, zaostrzeniom, poprawić jakość życia chorych i przedłużyć im życie. Spirometria pozwala wykryć POChP w okresie, w którym pacjent nie odczuwa jeszcze objawów lub są one niewielkie. Wtedy można osiągnąć największy efekt terapeutyczny.

„Niestety, badania wskazują, że w Polsce około 80 proc. chorych na POChP nie ma ustalonego rozpoznania i nie leczy się” – podkreślił na konferencji zapowiadającej Polski Dzień Spirometrii dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badacz zaznaczył, że choroba może się też rozwinąć u biernych palaczy, osób narażonych na zanieczyszczenia powietrza, toksyczne gazy, pyły i opary, np. w miejscu pracy. Bardzo rzadko jest uwarunkowana genetycznie. Dlatego organizatorzy akcji bezpłatnych badań spirometrycznych zapraszają na nie wszystkich chętnych.

(Źródło: PAP)

4.7/5 - (26 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH