Do ilu  wzrośnie VAT?

Do ilu wzrośnie VAT?

Jednym z ciekawszych wydarzeń tego lata było dość zaskakujące ogłoszenie przez rząd zamiaru podniesienia podatków. Zaczęło się od niewinnych rozważań Michała Boniego, który wśród wielu scenariuszy wymienił wariant podniesienia podatków. Kilka dni później okazało się, że nie jest to jeden ze scenariuszy, tylko scenariusz podstawowy. Należy jednak pamiętać, że proponowana podwyżka VAT o jeden punkt procentowy ani nie podbije istotnie cen, ani nie zahamuje specjalnie wzrostu gospodarczego, ani też nie przyniesie znaczących dochodów do budżetu państwa. Stąd oczywiste pytanie: po co ta podwyżka?

Zdrowie w kieszeni

Premier Donald Tusk powiedział, że jego rząd nie chce podwyższać składki zdrowotnej.

– To nie jest sztuka leczyć finanse publiczne, czy finanse w ochronie zdrowia poprzez drenaż kieszeni Polaków.

To nie jest sztuka powiedzieć emerytowi czy renciście: dawaj jeszcze kilka złotych z kieszeni, to lekarz i pielęgniarka nie odstąpią od waszych łóżek. To jest ostatni krok jaki można zrobić.

Ten rząd będzie pilnował pieniędzy podatników – powiedział premier na konferencji prasowej podsumowującej pierwsze 100 dni jego gabinetu.

Zdrowa nadwyżka

NFZ przeznaczy w tym roku blisko 270 mln zł ponad plan na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. To skutek nadwyżki w przychodach Funduszu w III kwartale tego roku. Nadwyżka powstała dzięki większemu, niż zakładano, wzrostowi gospodarczemu.

W tegorocznym planie finansowym NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej przewidywano kwotę 33 mld 617 mln zł. W ciągu roku nakłady na ten cel wzrosły już o ponad 2 mld zł. Z tego prawie miliard zł pochłonęła realizacja ustawy o podwyżkach pensji dla pracowników służby zdrowia.

Podwyżek nie będzie

Minister zdrowia Zbigniew Religa oświadczył, że więcej podwyżek dla pracowników służby zdrowia w tym roku nie będzie. Tymczasem OZZL domaga się 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją oraz?mówi o?możliwości ogólnopolskiego strajku w maju.

Podwyżki dla lekarzy

Nowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zmienił zarządzenie swojego poprzednika Jerzego Millera, dotyczące rozdzielenia pieniędzy na podwyżki dla pracowników służby zdrowia od października tego roku.

“Zakłady dostaną pieniądze szybciej; będzie uproszczony sposób ich przekazania” – powiedział Sośnierz we wtorek na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zmiana polega na przekazaniu ZOZ-om określonej kwoty na podwyżki, a nie – jak było wcześniej – uzależnienie tej sumy od liczby wykonanych przez ZOZ-y świadczeń.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH