Do ilu  wzrośnie VAT?

Do ilu wzrośnie VAT?

Jednym z ciekawszych wydarzeń tego lata było dość zaskakujące ogłoszenie przez rząd zamiaru podniesienia podatków. Zaczęło się od niewinnych rozważań Michała Boniego, który wśród wielu scenariuszy wymienił wariant podniesienia podatków. Kilka dni później okazało się, że nie jest to jeden ze scenariuszy, tylko scenariusz podstawowy. Należy jednak pamiętać, że proponowana podwyżka VAT o jeden punkt procentowy ani nie podbije istotnie cen, ani nie zahamuje specjalnie wzrostu gospodarczego, ani też nie przyniesie znaczących dochodów do budżetu państwa. Stąd oczywiste pytanie: po co ta podwyżka?

Lekarze wciąż bez kas

Projekt rozporządzenia ministra finansów przewiduje dalsze zwolnienie lekarzy z konieczności posiadania kas fiskalnych.

Zgodnie z ustawą o VAT, każda działalność, która polega na świadczeniu usług bądź sprzedaży towarów osobom fizycznym, powinna być objęta ewidencją kasową. Ustawa dopuszcza jednak zwolnienie niektórych grup zawodowych w drodze rozporządzenia ministra finansów.

Usługi medyczne są zwolnione z VAT, a jeżeli chodzi o podatek dochodowy, większość lekarzy płaci ryczałt.

Leki ostatniej chwili

W ostatniej chwili przed odejściem rządu Jarosława Kaczyńskiego, Zyta Gilowska, minister finansów z PiS, podpisała nową listę leków refundowanych przygotowaną przez resort zdrowia. Stało się to 14 listopada.

“Apelowałam, by tego nie robić” – mówi na łamach “Dziennika” nowa minister zdrowia z PO Ewa Kopacz.

Zaniepokojenie wzbudziło to, że na liście w ostatniej chwili znalazła się iwabradyna, nowy lek na nadciśnienie koncernu Servier. Lek drogi i dotąd rzadko stosowany.

Ewa Kopacz obawia się, że może to kosztować budżet gigantyczne pieniądze.

Ulga na zdrowie

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia od przyszłego roku podatkowej ulgi zdrowotnej. Żadne decyzje jednak jeszcze nie zapadły, a wysokość ewentualnych odliczeń od podatku dochodowego będzie zależała od możliwości przyszłorocznego budżetu.

Jak mówi wiceminister finansów Jacek Dominik ulga zostałaby wprowadzona wraz z kasami rejestrującymi w gabinetach lekarskich.

Ulga zdrowotna obowiązywała już w latach 1997-2001. Wtedy od podatku dochodowego od osób fizycznych można było odliczyć 19 proc. wydatków poniesionych na leczenie prywatne, ale nie więcej niż 370 zł.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH