Lepsze wyceny

Podwyższenie wyceny usług medycznych, zwłaszcza w stomatologii, bezlimitowe kontraktowanie niektórych świadczeń np. porodów, nowe zasady świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także wprowadzenie nowego systemu finansowania usług medycznych w szpitalach – to niektóre zmiany w kontraktowaniu usług medycznych na 2008 r., zapowiadane przez NFZ.

Fundusz na zęby

Za wizytę u dentysty połowę chce zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia – zadeklarował z rozmowie z “Gazetą Prawną” szef NFZ, Andrzej Sośnierz.

“Narodowy Fundusz Zdrowia planuje poprawić finansowanie stomatologii, która jest skandalicznie nisko opłacana. Pacjent powinien mieć możliwość wyboru gabinetu między takim, gdzie zapłaci 100 proc. za wykonaną usługę, a takim, gdzie dopłaciłby tylko 50 proc., bo reszta byłaby finansowana z NFZ” – mówi Andrzej Sośnierz.

Postawił na złą kartę

Według “Rzeczpospolitej” Andrzej Sośnierz, który od niespełna trzech miesięcy zarządza 40 miliardami złotych, wydawanymi na leczenie, zaczyna tracić poparcie polityków PiS.

Zdaniem gazety Sośnierz miał się narazić przede wszystkim Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowanemu przez wicepremiera Ludwika Dorna. Powodem konfliktu są elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego, które prezes NFZ chciałby już za rok rozdać pacjentom.

Bon z dwóch stron

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz powiedział, że popiera ideę bonu zdrowotnego, za który pacjenci ubezpieczaliby się i dzięki temu korzystali ze świadczeń zdrowotnych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych. Zastrzegł jednak, że wprowadzenie tego pomysłu w życie nie leży w jego kompetencjach.

Minister zdrowia jest przeciwny pomysłowi.

“Andrzej Sośnierz jest nadal zwolennikiem i orędownikiem bonu zdrowotnego. Ale prezes NFZ nie jest właściwym organem do kierowania pomysłów, jak należy reformować służbę zdrowia” – informuje Sośnierz.

Podwyżki dla lekarzy

Nowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz zmienił zarządzenie swojego poprzednika Jerzego Millera, dotyczące rozdzielenia pieniędzy na podwyżki dla pracowników służby zdrowia od października tego roku.

“Zakłady dostaną pieniądze szybciej; będzie uproszczony sposób ich przekazania” – powiedział Sośnierz we wtorek na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zmiana polega na przekazaniu ZOZ-om określonej kwoty na podwyżki, a nie – jak było wcześniej – uzależnienie tej sumy od liczby wykonanych przez ZOZ-y świadczeń.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH