Lepsze wyceny

Podwyższenie wyceny usług medycznych, zwłaszcza w stomatologii, bezlimitowe kontraktowanie niektórych świadczeń np. porodów, nowe zasady świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także wprowadzenie nowego systemu finansowania usług medycznych w szpitalach – to niektóre zmiany w kontraktowaniu usług medycznych na 2008 r., zapowiadane przez NFZ.

Jak obiecuje prezes Funduszu Andrzej Sośnierz, w 2008 r. o ponad 5 mld zł wzrosną środki na świadczenia zdrowotne (w 2007 r. NFZ zaplanował wydać na świadczenia zdrowotne 39,5 mld zł). Największy przyrost środków nastąpi w stomatologii, na którą ma być przeznaczone ok. 60 proc. więcej pieniędzy. Jednak zdaniem prezesa NFZ była to dziedzina od lat niezwykle zaniedbana.

Nowością w opiece stomatologicznej ma też być umożliwienie pacjentom leczenia zębów z użyciem materiałów innych niż gwarantowane przez NFZ, przy czym cennik dopłat oraz świadczeń gwarantowanych ma być wywieszony w każdym gabinecie.

W praktyce ma to wyglądać tak, że przed zajęciem miejsca na fotelu dentystycznym pacjent będzie wypełniał odpowiedni wniosek, który zostanie dołączony do jego dokumentacji medycznej.

Zmiany szykują się też w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej.

  • Obecnie wygląda to tak, że pacjent chcący skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej musi udać się na pogotowie. Chcemy, żeby mógł się w tej sprawie udać po pomoc do swojego lekarza rodzinnego – mówi Andrzej Sośnierz.

W tym celu NFZ chce zaproponować lekarzom odpłatność za świadczenie tego rodzaju usług. Miałoby to być ok. 2 zł na pacjenta miesięcznie.

Nową ofertę Fundusz przygotował też dla pielęgniarek i położnych. Zgodnie z nią pielęgniarki będą mogły objąć opieką od sześciu do ośmiu przewlekle chorych pacjentów.

  • Ten produkt będzie dość dobrze skalkulowany finansowo i powinien być atrakcyjny dla pielęgniarek, a my mamy nadzieję, że pielęgniarki zainteresowane realizacją tego produktu wyszukają pacjentów potrzebujących takiej opieki, a ci będą dzięki temu lepiej zaopatrzeni – powiedział Andrzej Sośnierz.

    Ponadto zmieni się system finansowania usług medycznych w szpitalach – zostanie wprowadzony wzorowany na brytyjskim system polegający na grupowaniu odrębnie wycenianych dotychczas świadczeń w grupy o jednorodnym charakterze.

O zakwalifikowaniu do konkretnej grupy decyduje: podobny problem kliniczny, podobne postępowanie lecznicze oraz podobne zużycie zasobów przy wykonywaniu konkretnego świadczenia.

Obecnie katalog wycenionych świadczeń medycznych obejmuje ok. 1500 pozycji, wprowadzenie nowego systemu pozwoli go zmniejszyć do ok. 450 pozycji. Zmiana pozwoli na uporządkowanie i ujednolicenie zasad kontraktowania dla całego kraju. I tak np. cena punktu szpitalnego ma wynosić ok. 12 zł, a w stomatologii ok. 10-12 groszy.

4.8/5 - (166 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH