Człowiek Renesansu

Prof. Andrzej Szczeklik – lekarz, naukowiec, humanista, eseista i pisarz, przyjaciel i opiekun artystów, związany ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami i “Tygodnikiem Powszechnym” został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia

Profesor Szczeklik z powodu rozległych zainteresowań jest określany mianem “człowieka Renesansu”.

Na swoim koncie prof. Szczeklik ma m.in. opisanie mechanizmu jednej z postaci astmy – tzw. aspirynowej – oraz odkrycie genetycznego podłoża astmy oskrzelowej. Dzięki jego badaniom nad prostacykliną, związek ten znalazł zastosowanie w leczeniu chorób tętnic.

Dzięki jego staraniom II Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie.

Nagrody w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny przyznano po raz dziewiąty.

  • W polskiej medycynie mamy naprawdę świetnych lekarzy i menadżerów zdrowia, nie brakuje też wspaniałych dziennikarzy zajmujących się tą problematyką, dlatego w najbliższych latach nie powinno zabraknąć kandydatów do tych nagród – powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz na gali rozdania nagród. Przyznano ich 13 w 6 kategoriach.
4.4/5 - (335 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH