Światowy Dzień Cukrzycy pod znakiem aktywizacji zawodowej pacjentów

Światowy Dzień Cukrzycy pod znakiem aktywizacji zawodowej pacjentów

Około 10% Polaków z cukrzycą typu 1 i 65-75% chorujących na cukrzycę typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Dziś, podczas Światowego Dnia Cukrzycy, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne hasłem „Pracuj z cukrzycą” apeluje o podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z cukrzycą. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy, po raz pierwszy organizowane oficjalnie przez PTD, są podwójną okazją do świętowania. W tym roku mija 90 lat od odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. 14 listopada przypada też 20. rocznica organizacji pierwszych polskich obchodów tego wydarzenia. Działania edukacyjne prowadzone w ciągu tych ostatnich 20 lat pogłębiły społeczną świadomość cukrzycy. Wciąż jednak istnieją obszary, w których potrzeba pracy na rzecz wyrównania szans i komfortu psychicznego pacjentów z tą chorobą. Takim obszarem jest środowisko pracy.

To właśnie nad problemem pracowników z cukrzycą tego dnia pochylają się najważniejsi udziałowcy polskiej diabetologii: pacjenci, diabetolodzy, lekarze medycyny pracy, pielęgniarki, urzędnicy i firmy farmaceutyczne. To pierwsza taka inicjatywa integrująca różne środowiska na rzecz walki
z dyskryminacją zawodową osób z cukrzycą. – Wydaje się, że cukrzyca to oswojony temat – uważa profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego – W polskich mediach przewijają się nazwiska znanych osób dotkniętych tą chorobą. Rzeczywistość jednak jest inna. Polacy niechętnie przyznają się do tego, że mają cukrzycę; ci zaś, którzy ją mają i pracują, boją się do niej przyznać. Tymczasem, jak uważa profesor Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, żyjemy mitami. – Wydaje nam się, że osoby z cukrzycą są gorszymi pracownikami, bo częściej chorują, bo mają powikłania, muszą mierzyć cukier, brać insulinę. Kiedy jednak stworzy się im warunki do mierzenia stężenia glukozy i przyjmowania insuliny, ich wydajność i wydolność jest identyczna jak u osób zdrowych.

Wstyd, strach przed utratą pracy i dyskryminacją otoczenia rodzi niebezpieczeństwo zaniedbania podstawowych obowiązków osoby z cukrzycą – kontroli poziomu cukru i spożywania regularnych posiłków. Tymczasem, jak podkreśla profesor Czupryniak, w kontrolowaniu cukrzycy rola pacjenta jest ogromna. – To jest choroba, która dotyczy każdego aspektu życia, a w każdym tym aspekcie samokontrola jest najważniejsza – podkreśla profesor Czupryniak. – Naturalne jest, że wszystkie choroby niosą za sobą zmiany w życiu i codziennym funkcjonowaniu. Potrzeba otwarcia się na tę odmienność i tolerancji. Osobom z cukrzycą należy zwyczajnie pomóc, by mogli normalnie żyć
i pracować – podkreśla pani Małgorzata, psycholog, chora na cukrzycę od 8 lat.

Ograniczenie aktywności zawodowej osób z cukrzycą pociąga za sobą także niebagatelne koszty dla budżetu państwa. Z danych ZUS wynika, że wydatki na świadczenia z ubezpieczeń społecznych
z tytułu niezdolności do pracy osób z cukrzycą w 2009 roku wyniosły około 370 milionów złotych.
W tym samym roku pracownicy z cukrzycą opuścili łącznie ponad 1080 dni pracy. Koszty absencji chorobowej w połączeniu z wydatkami ZUS z tytułu rent obciążyły budżet państwa w 2009 r. kwotą 446 mln zł.

Jeżeli sytuacja osób chorych na cukrzycę na rynku pracy się nie zmieni, istnieje realne niebezpieczeństwo jeszcze większych kosztów w dłuższej perspektywie czasowej. W tej chwili na cukrzycę w Polsce choruje ok. 2,6 mln ludzi, na świecie – 346 mln. Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) do 2030 r. na cukrzycę będzie cierpiało około 438,4 mln w skali świata.

W Polsce potrzeba działań koncentrujących się na percepcji pacjenta z cukrzycą jako pracownika.
W tym celu Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zapowiada długofalowy program edukacji społecznej „Pracuj z Cukrzycą”, integrujący wszystkie zaangażowane w problem podmioty dla poprawy sytuacji chorego na cukrzycę na rynku pracy.

4.5/5 - (120 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH