Współpraca lekarzy POZ i specjalistów – dla dobra pacjenta

Wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarzem specjalistą w danej dziedzinie jest kluczowa dla jak najlepszego leczenia pacjentów. Lekarze POZ często czują się niedoinformowani. Myślą, że nie mają wystarczających kwalifikacji do postawienia rozpoznania, zmiany dawkowania leku lub metody leczenia. Jak budować relacje między lekarzami POZ a specjalistami?

Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Stanowią istotne obciążenie dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej. Rośnie również liczba pacjentów z rozpoznawaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jednym z podstawowych elementów walki z tymi schorzeniami układu oddechowego jest szybko postawiona diagnoza, wdrożone leczenie oraz edukacja chorego w zakresie choroby. W wyniku obserwacji potrzeb lekarzy i pacjentów powstała specjalna inicjatywa, która ma na celu wzmocnić współpracę między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, a specjalistami.

Platforma www.wstroneoddechu.pl

Firma LEK-AM zorganizowała warsztaty dla lekarzy alergologów i pulmonologów. Dyskutowano na nich o potrzebach wsparcia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w diagnozowaniu, rozpoczynaniu leczenia oraz prowadzeniu pacjentów z chorobami obturacyjnymi. Prelegenci zawarli w swoich wykładach istotne i praktyczne rozwiązania. W ramach spotkania odbyły się również wykłady prawne, które ułatwiły zrozumienie praw, które przysługują lekarzom POZ podczas diagnozy.

Platforma edukacyjna www.wstroneoddechu.pl to bardzo cenne narzędzie przedstawiające podstawowe informacje na temat astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa i POChP. Celem powstania platformy jest edukacja pacjentów w zakresie poznania mechanizmów i objawów chorób. Znajdą się na niej informację jak radzić sobie z problemami dnia codziennego i prawidłowo zażywać leki zlecone przez lekarza.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas:

Lekarze medycyny rodzinnej, a także pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej w aspekcie terapii chorób obturacyjnych potrzebują wielu rzeczy. Należą do nich na pewno dobra jakość edukacji i współpraca ze specjalistami. Niezmiernie ważne jest także poczucie, że mają oparcie w tych specjalistach, którzy lokalnie z nimi współpracują.

Dla lekarza i dla pacjenta

Witryna „W stronę oddechu” zawiera też odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Niezwykle pomocna może być animacja pokazująca jak prawidłowo zażyć lek z inhalatora ciśnieniowego typu MDI. Strona to przydatne narzędzie edukacyjne w zakresie leczenia i diagnozy chorób płuc. Najważniejsza w przypadku leczenia chorób płuc i nie tylko trwała relacja między lekarzami POZ, a specjalistami.

Michał Tarnowski, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM:

Na stronie www.wstroneoddechu.pl będziemy zamieszczać podstawowe informacje dla lekarzy, a także pacjentów. Materiały są ogólnie dostępne i edukują w zakresie postępowania w przypadku chorób obturacyjnych np. jak należy stosować leki. Powstanie specjalna zakładka dla lekarzy, z której będą mogli korzystać, aby pobrać materiały edukacyjne i wesprzeć współpracę z lekarzami POZ

informacja prasowa: Newsrm.tv
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH