Czy można zapobiec bolesnemu miesiączkowaniu?

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Cierpi na nią ok. 40 procent kobiet. Wśród najmłodszych odsetek wynosi nawet 70 procent. Czy można im zapobiec?

Bóle podczas okresu nie należą do rzadkości. Wiele kobiet nie przyznaje się do odczuwanego dyskomfortu, uważając, że trzeba je przeżyć bez wsparcia farmakologicznego nawet jeśli zaburzają codzienne funkcjonowanie. Bóle miesiączkowe są efektem podwyższonego stężenia prostaglandyn, co powoduje intensywne skurcze macicy, zmniejszenie przepływu krwi i zwiększoną wrażliwość nerwów obwodowych – efektem jest subiektywne odczuwanie bólu.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zespołem bólowym, który spotyka co szóstą, ósmą kobietę w okresie reprodukcyjnym, czyli występuje często. Ma różne nasilenie i to nasilenie uzależnione jest od wielu czynników.

prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog:

Nie ma jednego sposobu leczenia. Bóle miesiączkowe związane są nie tylko z grą hormonalną, ale również z czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres, zaburzenia neurowegetatywne.

Pomocna antykoncepcja

Nasilenie odczuwanego bólu zmniejsza się wraz z wiekiem. Niestety, niektóre kobiety cierpią na bardzo silne bóle, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Bardzo pomocnym rozwiązaniem może być dla nich stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która pozwoli na uniknięcie stosowania leków przeciwbólowych.

Jednymi z najbardziej skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które wpływają na zmniejszenie bólu podczas miesiączki są te, które zawierają octan chlormadynonu (CMA) oraz małą dawkę etynyloestradiolu (EE). Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn i tym samym wpływają na zmniejszenie skurczy macicy i związanych z tym bóli.

Badania potwierdzają skuteczność

Badań pokazują aż sześciokrotny spadek liczby kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne po 6 cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych z octanem chlormadynonu. Pozwala to na zmniejszanie przez kobiety liczby stosowanych tabletek przeciwbólowych. Doustna antykoncepcja hormonalna przynosi dobre efekty również w leczeniu objawów towarzyszących bólom miesiączkowym. Należą do nich bólów pleców, nudności i wymiotów, biegunki czy wahań nastroju.

Różne rodzaje bólu miesiączkowego

Bóle menstruacyjne dzielą się na pierwotne i wtórne. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej warto zatem odkryć jakie podłoże ma ból. Pigułki hormonalne pomagają w leczeniu pierwotnych bólów miesiączkowych. Bóle o charakterze wtórnym mogą być wywoływane przez m.in. endometriozę, stany zapalne miednicy mniejszej, chorobę zrostową, mięśniaki macicy czy wady rozwojowe macicy i pochwy.

Indywidualna terapia

Nie ma jednego skutecznego sposobu całkowitej eliminacji bólów miesiączkowych. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pozwalają je łagodzić i zmniejszać dolegliwości. Wspólnie z lekarzem ginekologiem można znaleźć rozwiązanie i dopasować terapię do indywidualnych potrzeb. Pozwoli to na uniknięcie strachu spowodowanego bólami menstruacyjnymi, a także uniknięcie przekładania planów ze względu na zbliżającą się miesiączkę.

informacja prasowa: Newsrm.tv
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH