Czy jesteś dobrze zorganizowana?

Ludzie dobrze zorganizowani potrafią załatwić sprawy zawodowe w godzinach pracy, nie biorą na siebie wszystkich obowiązków domowych, tylko dzielą je między siebie i innych członków rodziny, a dzięki temu mają czas na rozwój zainteresowań, spotkania towarzyskie i różne inne przyjemności. Sprawdźcie, czy potraficie sobie dobrze zorganizować czas. Podczas wykonywania psychozabawy może przyjdą Wam do głowy jakieś pomysły na bardziej efektywne wykorzystanie czasu, nie po to, by jeszcze więcej pracować, ale w celu uzyskania równowagi pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami. Przeczytajcie uważnie kolejne zdania i wybierzcie odpowiedź, która najbardziej pasuje do Waszych zachowań. Rozwiążcie psychotest, policzcie wszystkie punkty i zapoznajcie się z interpretacją uzyskanego wyniku. Życzymy przyjemnej zabawy!

Punktacja:

 • zdecydowanie tak 3 punkty
 • raczej tak 2 punkty
 • raczej nie 1 punkt
 • zdecydowanie nie 0 punktów
 1. Zazwyczaj udaje mi się wykonać określoną pracę w wyznaczonym terminie.

 2. Łatwo przychodzi mi przerzucanie uwagi z jednego zajęcia na inne i nie cierpi na tym jakość wykonania poszczególnych czynności.

 3. Kiedy chodziłem(am) do szkoły, wolałem(am) najpierw odrobić zadania z trudniejszych przedmiotów, a potem zająć się łatwiejszymi.

 4. Nawet w największym nawale pracy potrafię wygospodarować trochę czasu na zrobienie czegoś, co sprawia mi przyjemność.

 5. Przed urlopem staram się załatwić najważniejsze sprawy, a mniej ważne odkładam na później lub przekazuję moim współpracownikom.

 6. Wieczorem zwykle układam sobie plan zajęć na dzień następny i staram się dostosować go do własnych możliwości.

 7. Zanim przystąpię do jakiejś pracy, zastanawiam się co mi będzie potrzebne do jej wykonania i gromadzę te przedmioty w zasięgu ręki, by potem nie tracić czasu na szukanie ich.

 8. Znajomi mówią o mnie, że jestem osobą systematyczną, staranną i uporządkowaną.

 9. Staram się nie zostawiać na później czegoś, co powinienem zrobić od razu.

Interpretacja wyników

Jeśli uzyskałaś 0-6 punktów:

Żyjesz w ciągłym napięciu i chaosie. Spóźniasz się na spotkania, gubisz różne przedmioty, zapominasz o ważnych datach, terminach i obietnicach. Ciągle za czymś gonisz lub przed czymś uciekasz. Złościsz się, gdy ktoś Ci przypomina o Twoich obowiązkach, ale w głębi duszy często dręczą Cię wyrzuty sumienia, że czegoś ważnego nie zrobiłeś(aś). Chcesz się lepiej poczuć? Spróbuj więc nieco uporządkować bałagan, który Cię otacza. Skup się na jednej czynności i wykonaj ją, nie myśląc o innych sprawach, które czekają na Ciebie. Kiedy skończysz, w nagrodę zrób coś przyjemnego, a potem zajmij się kolejnym zadaniem. W ten sposób możesz nauczyć się systematyczności, planowania i organizacji czasu.

Jeśli uzyskałaś 7-13 punktów:

Nie lubisz działać według planu, raczej cenisz sobie wolność i swobodę. Terminowe prace traktujesz jak zło konieczne i zabierasz się do nich w ostatniej chwili, kiedy istnieje ryzyko, że nie zdążysz ich wykonać. Napięcie najczęściej rozładowujesz, złoszcząc się na każdą osobę, która pojawi się w zasięgu wzroku lub głosu, ale najbardziej jesteś zły(a) na siebie. Obiecujesz sobie, że następnym razem lepiej sobie zorganizujesz czas, ale ten zapał szybko Ci mija i znów odkładasz różne sprawy na później. Jeśli chcesz zmienić swój styl życia, spróbuj znaleźć jakąś przyjemność w codziennych obowiązkach i powierzanych Ci zadaniach, wtedy łatwiej się z nimi uporasz, a potem bez wyrzutów sumienia będziesz mógł (mogła) odpoczywać.

Jeśli uzyskałaś 14-20 punktów:

Jesteś wystarczająco dobrze zorganizowaną osobą. Pamiętasz o terminach i z reguły dotrzymujesz zobowiązań. Zwykle robisz sobie listę różnych spraw do załatwienia i realizujesz ją zaczynając od tych najpilniejszych i najważniejszych. Twoje życie jest poukładane i zaplanowane w ogólnym zarysie. Wiesz, co chcesz w życiu osiągnąć i systematycznie dążysz do wyznaczonego celu. Znasz swoje możliwości i zazwyczaj nie bierzesz na siebie więcej obowiązków niż jesteś w stanie zrobić w danym czasie. Dbasz o siebie i w swoim harmonogramie dnia przeznaczasz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Masz dużą szansę, aby osiągnąć sukces i jednocześnie zachować zdrowie i dobrą kondycję.

Jeśli uzyskałaś 21-27 punktów:

Jesteś osobą niezwykle sumienną, poukładaną i dobrze zorganizowaną. Żyjesz tak, by nie zmarnować żadnej chwili i zrealizować wszystkie swoje plany. Dotrzymywanie umów i terminów jest punktem Twojego honoru. Nigdy się nie spóźniasz, do pracy zwykle przychodzisz wcześniej, lub wychodzisz ostatni(a). Nie znosisz bałaganiarstwa, niesolidności, jesteś mało tolerancyjny(a) wobec ludzi, którzy nie są punktualni lub nie wykonają czegoś na czas. Jesteś bardzo odpowiedzialny(a), więc musisz się liczyć z tym, że Twój szef, współpracownicy lub rodzina będą Ci powierzać coraz więcej spraw do załatwienia. Zatrzymaj się na chwilę w tym pędzie do doskonałości i pomyśl również o odpoczynku, zanim wpadniesz w pracoholizm.
(oprac. Małgorzata Wolska)

4.7/5 - (143 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH