Groźne tropiki

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze.

Turystyce sprzyja rozwój tanich linii lotniczych, silna złotówka i coraz wyższe zarobki, a także w miarę stabilna sytuacja polityczna większości regionów turystycznych. Co roku w tropiki jeździ około miliona Polaków. Wiele biur podróży bagatelizuje egzotyczne zagrożenia, by nie tracić zarobku.

Specjaliści ostrzegają przed internetowymi stronami dla podróżników, na których niekompetentne osoby namawiają do beztroskiego lekceważenia zagrożeń, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy są z nami dzieci.

Tropikalne choroby przenoszą się dzięki ssącym krew owadom, kąsającym zwierzętom, brudnym rękom i skażonej żywności, kontaktom seksualnym, poprzez krew i drogą kropelkową.

Największe ryzyko dotyczy długotrwałego pobytu w ubogich krajach wśród cierpiących już na przewlekłe schorzenia osób przed 30. lub po 60. roku życia, jeśli mieszkają w namiotach czy bungalowach w dżungli albo na terenach podmokłych.

Gdy chodzi o liczbę ofiar, najgroźniejszą z chorób tropikalnych jest malaria. Nadal nie opracowano skutecznej szczepionki, choć prace nad nią szczodrze finansuje
Bill Gates.

Przeciw chorobom takim jak żółta gorączka, tyfus, zapalenie opon mózgowych czy wirusowe zapalenie wątroby warto się szczepić – a w niektórych wypadkach bez zaświadczenia o takim szczepieniu w ogóle nie wpuszczą nas do danego kraju.

W odróżnieniu od USA, w Polsce niemal niemożliwe jest profilaktyczne zaszczepienie przeciw wściekliźnie. Jednak o ile w naszym kraju
na wściekliznę zmarły w ostatnich 10 latach 3 osoby, to w Indiach
umiera ich co roku 20 do 30 tysięcy.

Chorobom brudnych rąk w rodzaju biegunki można zapobiec dbając o higienę, jedząc wyłącznie dobrze ugotowane, upieczone lub usmażone potrawy z pewnych źródeł i pijąc napoje z firmowo zamkniętych butelek lub przegotowaną wodę.

Lód, nawet z alkoholem, bywa zdradliwy, podobnie jak niemyte i nieobrane owoce.

Na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem do ciepłych krajów trzeba udać się do lekarza po poradę na temat zasad higieny i żywienia, wyposażenia apteczki podróżnej oraz chemioprofilaktyki przeciw malarii.

4.8/5 - (244 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH