VI Dni Higieny – Krynica-Zdrój 2010

Nadchodzi sezon grypy i przeziębień… Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby? Czy w tym sezonie również musimy się obawiać pandemii wirusa H1N1? Czy w polskich szpitalach jesteśmy dostatecznie chronieni przed zakażeniami – to pytania, na które próbują odpowiedzieć sobie epidemiolodzy i lekarze z całego świata, ale to także problem, który dotyczy bezpośrednio każdego z nas.

W Krynicy-Zdroju od czwartku 23 września do soboty 25 września gościło ponad 250 specjalistów z dziedziny zakażeń (epidemiologów, farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek epidemiologicznych) z Polski i Europy (m.in.: Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Belgii i Niemiec) – wszyscy przybyli na VI Dni Higieny organizowane przez firmę Ecolab, światowego lidera w produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia. Spotkanie odbyło się w stulecie śmierci Roberta Kocha – odkrywcy prątków gruźlicy.

Podczas VI Dni Higieny został poruszony również temat zawodowej odpowiedzialności lekarzy i pielęgniarek oraz kwestia profilaktyki higieny. Na osobnej sesji swoimi doświadczeniami w kwestii profilaktyki zakażeń szpitalnych podzielili się z polskimi ekspertami specjaliści ze szpitali z Łotwy, Litwy i Estonii.

– Mało kto wie, że grypa wywoływana przez wirus H1N1, który w 2009 roku wywołał pandemię tzw. świńskiej grypy, to niemalże ta sama choroba, która w 1918 roku zabiła ponad 50 milionów ludzi na świecie (wówczas pandemia znana było jako tzw. „hiszpanka”). Czemu więc rok temu ten sam wirus zabił „zaledwie” 12 tys. osób w skali światowej, z czego w Polsce, było „tylko” 185 zgonów? W 1918 roku nie było szpitali z respiratorami, nie było też tak zaawansowanych metod dezynfekcji – wyjaśniał podczas Dni Higieny dr med. Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków z Warszawy, podkreślając wagę kwestii, jaką są zakażenia.

– Nie zdajemy sobie sprawy, że z powodu zakażeń szpitalnych umiera w naszym kraju więcej osób, niż ginie w wypadkach drogowych – mówił Jacek Pękacki, dyrektor generalny Ecolab. Dlatego tak ważne są spotkania, na których specjaliści z całego kraju mają szanse wymienić się doświadczeniami w walce z zakażeniami. Tegoroczne Dni Higieny to już szóste wydarzenie poświęcone tej tematyce, pierwsze zorganizowaliśmy 10 lat temu, od tamtej pory spotykamy się regularnie, co dwa lata – dodał.

W Krynicy-Zdroju zostało zaprezentowane oprogramowanie do rejestracji i analizy przypadków zakażeń EPICOM, stworzone przez Narodowy Instytut Leków.
– Monitoring zakażeń pozwala ustalić m.in. ich źródła, częstotliwość występowania i skuteczność walki z nimi – mówi Andrzej Karaskiewicz, dyrektor naukowy Ecolab. – Takie programy były już stosowane w służbie zdrowia. EPICOM to kolejny krok w walce z zakażeniami szpitalnymi – podkreśla.
– EPICOM będzie działał podobnie jak internetowe portale społecznościowe. Zarejestrowane w nim placówki medyczne będą miały swoje profile. Zamieszczane dane dotyczące zakażeń będą dostępne dla wszystkich użytkowników – mówił dr med. Paweł Grzesiowski, jeden z pomysłodawców programu.
– Rozumiemy, że będą to tzw. dane wrażliwe, jednak odpowiednie procedury zapewnią, że nie wyciekną one poza tę bazę. Wierzymy, że tylko dzieląc się doświadczeniami w walce z zakażeniami, jesteśmy w stanie z nimi wygrać – dodał.
Na razie projekt jest w fazie testów, wszystko wskazuje na to, że wystartuje w drugiej połowie 2011 roku.

4.9/5 - (246 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH