Lekarz uniwersytecki

Już nie tylko akademie medyczne, ale coraz więcej uniwersytetów chce kształcić lekarzy. Po Krakowie i Toruniu o nowych medyków zadbają uczelnie w Olsztynie i Gdańsku, a w przyszłości także Białymstoku – zapowiada “Metro”.

Na Uniwersytecie Gdańskim w październiku naukę rozpocznie 20 logopedów. – Będzie to pierwszy tego typu kierunek na polskich uczelniach. Dotychczas logopedami zostawali lekarze, którzy wybierali taką specjalizację po studiach medycznych – zdradza Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci początkowo uczyć się będą w Akademii Medycznej, ale już w następnych latach uczelnia zamierza korzystać z własnej kadry.

Podobnie myślą władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym powstanie wydział lekarski. Pierwszych żaków uczelnia przyjmie w październiku 2008 roku. – Zamierzamy kształcić trzy grupy lekarzy, w każdej po 25 studentów – mówi Wioletta Ustyjańczuk, rzecznik prasowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Rzecznik przyznaje, że 75 lekarzy wśród 2,5 tys. corocznie kończących uczelnie medyczne w Polsce to oczywiście nie jest rewolucja. – Ale przyszli studenci mogą uzupełnić wakaty po tych, którzy wyjechali za granicę.

W ub. roku Warmię i Mazury opuściło 18 anestezjologów, kolejnych kilkudziesięciu odeszło na emeryturę – dodaje Ustyjańczuk. Aby te plany udało się zrealizować, trzeba jednak” zatrudnić minimum dziewięciu profesorów medycyny. Wykładowców mają przyciągnąć do miasta darmowe mieszkania i wysokie pensje.

Równie ambitne plany ma uniwersytet w Białymstoku.

  • Szukamy kadry naukowej – mówi jeden z profesorów. Jak szybko powstanie nowy wydział lekarski, zależy od tego, czy Akademia Medyczna w Białymstoku dostanie statut Uniwersytetu Medycznego. Przymierza się do tego od wielu lat. – Jeśli nam się wreszcie uda, to w regionie przybyłoby specjalistów, a pacjenci mogliby liczyć na lepszą jakość leczenia – oceniają władze uczelni.

    Dziś w Polsce kilka uniwersytetów kształci lekarzy. Uniwersytet Jagielloński od początku swego istnienia kształcił medyków, z krótką przerwą, gdy studenci medycyny zostali przeniesieni na Akademię Medyczną. Podobnie jest na toruńskim UMK, gdzie są trzy wydziały: lekarski, farmaceutyczny i nauk o zdrowiu.

4.5/5 - (227 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH