Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą

Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą


Z mgr. Edwardem Stankiem, kierownikiem apteki „Galenica” w Poniatowej, rozmawia Anna Rogala.

Jakie, pańskim zdaniem, są zadania farmaceuty w profilaktyce i leczeniu pacjenta z cukrzycą?

Przed ponad dwudziestoma laty, na 59. Kongresie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP) w Barcelonie, stwierdzono, iż tradycyjna rola farmaceuty/aptekarza dobiegła końca z powodu zmiany kierunku zainteresowania zawodu farmaceuty z leku na pacjenta. Stwierdzono, że potrzebny jest sojusz pacjenta z farmaceutą. Kierunek sojuszu wyznacza rola farmaceuty w promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom.

Obowiązujące już regulacje ustawowe nałożyły na nas świadczenie opieki farmaceutycznej, która praktycznie realizowana była zawsze, choć nie była tak nazywana. Obszar opieki farmaceutycznej jest bardzo szeroki i nie sposób objąć jej całościowo ze względu na wielość jednostek chorobowych. Dotyczy ona zwłaszcza chorób przewlekłych, które w znacznej mierze są chorobami cywilizacyjnymi. Jedną z nich jest cukrzyca.

Nasza apteka od prawie 15 lat zajmuje się szczególnie pacjentami cierpiącymi na tę chorobę, ich rodzinami i najbliższym otoczeniem w pracy, szkole itp. Obserwacje te w nawiązaniu do doniesień naukowych, zwłaszcza amerykańskich, upewniły nas, jak ważna jest profilaktyka przeciwcukrzycowa. A leczenie cukrzycy opierać się musi na standardach, przestrzeganie których powinien mieć na uwadze farmaceuta świadczący opiekę nad pacjentem w aptece. Osiągnięcie w cukrzycy stanu zbliżonego do normoglikemii jest możliwe do uzyskania po wdrożeniu sieci edukacyjnej (patrz schemat).

Jakie pytania farmaceuta powinien zadać pacjentowi, gdy podejrzewa u niego cukrzycę?

Pytania takie można stawiać przy okazji kolejnych wizyt pacjenta w aptece. Przy podejrzeniu choroby u dziecka, warto zapytać jego rodziców, z jaką wagą urodziło się dziecko, czy obserwują u niego nietypowe zachowanie (np. zmiany nastroju), wzmożony apetyt lub jego brak, potliwość, nadmierne pragnienie, stany stresowe. Z kolei dorosłych pacjentów należy zapytać, jaki był wynik ostatniego pomiaru ciśnienia tętniczego, a także pomiaru glikemii i profilu lipidowego. Warto również dowiedzieć się, czy pacjent przyjmuje stale niektóre leki z zalecenia lekarskiego (np. kortykosterydy, leki odwadniające, sterydowe, a także leki OTC). Istotne jest także poznanie wagi pacjenta, jego upodobań dietetycznych, ocena stopnia aktywności fizycznej oraz narażenia na stres. Warto również zapytać, kiedy pacjent ostatnio był u lekarza rodzinnego i z jakiego powodu, oraz czy odbywa regularne konsultacje ze specjalistami (okulista, ginekolog, neurolog, ortopeda).

Jak nakłonić pacjenta do przestrzegania zasad leczenia i samokontroli?

Coraz powszechniejsze w warunkach domowych są urządzenia do mierzenia ciśnienia i glikemii. Pozwala to na zaangażowanie pacjenta w dokumentowanie wartości tych pomiarów, a farmaceucie na weryfikowanie stanu choroby.

Aptekarz może udostępniać pacjentowi literaturę fachową, a także przygotować dla niego adresy godnych polecenia portali internetowych. Ważne jest także zachęcanie pacjenta do korekty zachowań (w 70 proc. pacjent powinien pomóc sobie sam).

Dziękuję za rozmowę.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH