import docelowy

Import docelowy

Dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta lekarz może, w określonych przypadkach, zlecić sprowadzenie z zagranicy leku niedopuszczonego do obrotu w Polsce. Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego1, żeby móc sprzedawać produkty lecznicze na terenie naszego kraju, konieczne jest uzyskanie pozwolenia właściwego organu administracji, czyli Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Prezesa Urzędu)2. Stanowi o tym również Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty3 (UZL). Według art. 45 ust. 1 UZL lekarz może zalecać produkty lecznicze, które są dopuszczone do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w odrębnych przepisach, oraz wyroby medyczne, wyposażenie wyrobów medycznych, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz aktywne wyroby medyczne do implantacji, w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych.

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

W lutym br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma zapobiec wprowadzaniu do obrotu podrabianych leków. Jak na razie wciąż można je kupić bez problemu. A pacjenci nie są świadomi, czym to grozi.

Równolegle taniej

W ciągu najbliższych tygodni na listę leków refundowanych i sprzedawanych na receptę trafią leki z tzw. importu równoległego.

Jak pisze dziennik “Polska” są to medykamenty sprowadzane z krajów, gdzie ceny są niższe ze względu np. na większą konkurencję. Jakość nie jest jednak gorsza. Produkują je te same zagraniczne koncerny, które działają w Polsce.

Leki te muszą mieć jednak nowe opakowania. W Polsce jest to zwykle proste białe pudełko z nazwą specyfiku i informacją, przez kogo został wyprodukowany i skąd sprowadzony.

Grypa z lotu ptaka

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że nie ma obecnie ognisk ptasiej grypy ani w Polsce, ani w innych państwach UE.

Wiceminister podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna prowadzi stały monitoring ptaków, regularnie pobierane są próbki, które bada laboratorium w Puławach, ale jak dotąd nie stwierdzono pojawienia się ptasiej grypy w naszym kraju.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH