Szczepionki przeciw grypie

Szczepionki przeciw grypie

Wiosną każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje skład szczepionek przeciwko grypie na nadchodzący sezon zachorowań. Jest to gwarancją ich skuteczności. Dzięki nim wśród zaszczepionych osób zachorowalność na grypę zmniejsza się o 70-90 procent.

Przeciw grypie trzeba się zaszczepić

Przeciw grypie trzeba się zaszczepić

Powinniśmy się szczepić z dwóch powodów: ze względu na wskazania kliniczne oraz ze względu na wskazania epidemiologiczne. Jeśli chodzi o wskazania kliniczne, to szczepionka jest zalecana wszystkim zdrowym (podkreślam: zdrowym) dzieciom od 6. miesiąca życia do 18. roku życia, kobietom planującym ciążę, a także osobom z grupy podwyższonego ryzyka, z zaburzeniami krążenia, powikłaniami nefrologicznymi, często hospitalizowanym, po transplantacjach itp.

Lista z wirusem

Opublikowano listę sklepów, do których trafiło indycze mięso podejrzane o skażenie wirusem ptasiej grypy H5N1. Najwięcej takiego mięsa pojawiło się w powiatach: olsztyńskim i Lidzbark Warmiński, mniej w powiecie braniewskim i elbląskim.

W powiecie olsztyńskim mięso indycze podejrzane o skażenie wirusem ptasiej grypy trafiło najpierw do hurtowni “Oldrob”.

Gotowi na grypę

Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że jest przygotowana na pojawienie się ptasiej grypy w Polsce. Ostatnio ogniska tej choroby wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w pobliżu Moskwy.

Zdaniem fachowców zwiększone ryzyko pojawienia się u nas niebezpiecznego wirusa może wystąpić już w pierwszej połowie marca. Na razie groźny dla człowieka?H5N1 nie został w Polsce wykryty.

Grypoodporni

Czy niektórzy z nas są odporni na wirusa ptasiej grypy? Naukowcy z St. Jude Children’s Research Hospital twierdzą, że tak. Wyniki ich badań publikuje lutowy numer pisma “PLoS Medicine”.

H5N1, potocznie zwany wirusem ptasiej grypy, różni się od typowych, zagrażających człowiekowi, szczepów – H1N1 i H3N2. Nie potrafi bowiem przenosić się z człowieka na człowieka. Jednak naukowcy straszą, że już niewielka mutacja wystarczy, aby wirus nabył taką zdolność i stał się przyczyną ogólnoświatowej pandemii.

Gorączka po przylocie

Władze sanitarne Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) postanowiły, że każdy podejrzewany o ptasią grypę pasażer przylatujący na miejscowe lotnisko musi poddać się badaniom krwi – podał anglojęzyczny tygodnik “7 dni”.

Powołując się na przedstawicieli departamentu zdrowia i służb medycznych gazeta sprecyzowała, że każdy z 80-tysięcznej rzeszy pasażerów przybywających codziennie na lotnisko międzynarodowe będzie musiał zmierzyć temperaturę.

Jeśli będzie ona podwyższona, pasażerowi zostanie pobrana krew w celu dalszych badań.

Grypa z lotu ptaka

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że nie ma obecnie ognisk ptasiej grypy ani w Polsce, ani w innych państwach UE.

Wiceminister podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna prowadzi stały monitoring ptaków, regularnie pobierane są próbki, które bada laboratorium w Puławach, ale jak dotąd nie stwierdzono pojawienia się ptasiej grypy w naszym kraju.

Wirus kontratakuje

Afryka i Azja Wschodnia, a przede wszystkim Indonezja i Chiny, są szczególnie zagrożone wybuchem epidemii ptasiej grypy, mimo postępów w walce z tą chorobą poczynionych w wielu krajach – oceniają eksperci Banku Światowego i ONZ.

Jak informuje serwis “Nauka w Polsce” PAP, sytuacja w Afryce staje się coraz groźniejsza. “Obawiamy się, że na kontynencie afrykańskim nie są na razie dostępne w wystarczającym stopniu środki będące do dyspozycji w Azji Wschodniej i Europie Wschodniej” – mówi Jim Adams, szef specjalnej komórki Banku Światowego do spraw? walki z ptasią grypą.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH