Gotowi na grypę

Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że jest przygotowana na pojawienie się ptasiej grypy w Polsce. Ostatnio ogniska tej choroby wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w pobliżu Moskwy.

Zdaniem fachowców zwiększone ryzyko pojawienia się u nas niebezpiecznego wirusa może wystąpić już w pierwszej połowie marca. Na razie groźny dla człowieka?H5N1 nie został w Polsce wykryty.

Jest przygotowane rozporządzenie, które zostanie podpisane przez ministra rolnictwa, gdy ptasia grypa faktycznie będzie nam zagrażać Polsce, tj. pojawi się w krajach sąsiadujących. Inspekcja Weterynaryjna nie chce wprowadzać rygorów zbyt wcześnie.

Ochrona będzie polegać na odizolowaniu drobiu, pasz i wody, tak, by nie było żadnej styczności z dzikim ptactwem. Wprowadzony zostanie zakaz handlu żywnym drobiem na targowiskach i bazarach, nie będą organizowane targi, wystawy i pokazy ptaków.

W tym roku w przypadku pojawienia się choroby u dzikich ptaków nie będą stosowane nadmierne środki bezpieczeństwa, np. nie będą rozkładane maty dezynfekcyjne. Zwalczanie choroby będzie odbywało się zgodnie z przepisami przyjętymi przez Unię Europejską.

4.3/5 - (206 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH