Kiedy arytmia może być groźna dla życia?

Nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są groźne i wymagają leczenia. Jednak niektóre rodzaje arytmii grożą kalectwem bądź śmiercią. Co gorsza z punktu widzenia pacjenta ich odróżnienie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki. Jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca?

Niektóre zaburzenia rytmu serca mogą być naturalną reakcją organizmu na przykład na stres czy strach.

Serce ciężarnej

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Jak wtedy pracuje serce przyszłej mamy?

W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do szeregu różnych zmian fizjologicznych. Przygotowują one ciało kobiety do tego, by płód mógł się dobrze rozwijać. W układzie krążenia zwiększa się objętość krwi a akcja serca przyspiesza. Średnio kobiety w ciąży mają akcję serca szybszą o około 10-20 uderzeń na minutę.

Żylna ablacja alkoholowa

Odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej w terapii arytmii

W dniach 10-11 października 2017 r. w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, prof. Miguel Valderrábano z Houston (Texas, USA) z zespołem kardiologów-elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej. 

Postęp w badaniach nad autyzmem

Dzięki badaniu komórek osób z rzadkim zespołem podobnym do autyzmu naukowcy zbliżyli się do wyjaśnienia przyczyn autyzmu – informuje „Nature Medicine”.

Zespół Tymoteusza, który często prowadzi do śmierci we wczesnym dzieciństwie, to niezwykle rzadkie zaburzenie, związane z wadą jednego tylko genu. Dotknięte nim osoby cierpią na arytmię, ich serce ma nieprawidłową budowę, a palce bywają zrośnięte. Ponadto pojawiają się zaburzenia należące do spektrum zaburzeń autystycznych. Zespół Tymoteusza dotyczy zaledwie 20 osób na całym świecie.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

Prawidłowy pomiar ciśnienia jest podstawą rozpoznania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. Brak precyzji pomiaru może prowadzić do groźnych następstw związanych z wdrożeniem niepotrzebnego lub nieskutecznego leczenia, może być również źródłem błędnych wniosków klinicznych i epidemiologicznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH