Kiedy arytmia może być groźna dla życia?

Nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są groźne i wymagają leczenia. Jednak niektóre rodzaje arytmii grożą kalectwem bądź śmiercią. Co gorsza z punktu widzenia pacjenta ich odróżnienie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki. Jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca?

Niektóre zaburzenia rytmu serca mogą być naturalną reakcją organizmu na przykład na stres czy strach. Te zmiany rytmu serca są wyraźnie odczuwalne, ale incydentalne, naturalne, niebędące schorzeniem i nie wymagają interwencji klinicznych.

dr n.med. Artur Oręziak, Klinika Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK:

Czasem nawet osoby zdrowe mają arytmie złożone z pojedynczych, dodatkowych pobudzeń bądź nierówności. Możemy wtedy z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że taka arytmia nie jest istotna klinicznie i nie jest groźna dla życia.

Groźne migotanie przedsionków

Inne arytmie, jak choćby migotanie przedsionków, mogą być przez długi czas nieodczuwalne przez pacjenta, ale jednocześnie są śmiertelnie groźne. Niewykryte migotanie przedsionków może doprowadzić do udaru mózgu i kalectwa bądź śmierci. Dlatego najważniejsza jest wczesna i pewna diagnoza. Kiedy pacjent skarży się na objawy związane z zaburzeniem rytmu serca, występujące rzadko i trwające krótko, ich wychwycenie w zapisie badania elektrokardiograficznego (EKG) lub nawet w 24-godzinnym zapisie badania EKG metodą Holtera jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Pewna diagnoza

W niektórych przypadkach 24 godziny nie wystarczą na postawienie pewnej diagnozy. Dotyczy to zwłaszcza arytmii wstępujących incydentalnie, rzadko, w nieokreślonych odstępach czasu. Technologia badania EKG metodą Holtera pozwala nam na monitorowanie pracy serca pacjenta przez 24-48 godzin. W przypadku monitorowania nieinwazyjnego, komfort pacjenta pogarsza się z każdym dniem. Dodatkowo techniczne możliwości zapisywania rytmu serca  są także coraz mniejsze. Samo 24-godzinne nieprzerwane zapisywanie EKG wymaga określonej pamięci urządzenia. Ze względu na potrzeby kliniczno-budżetowe, tego typu urządzenie, nie może być drogie. Na rynku nie ma w tej chwili urządzeń z zapisem całości EKG dłuższego niż 24-48 godzin do tygodnia.

Rejestratory arytmii

Dostępne są tak zwane rejestratory arytmii, pozwalające na monitorowanie rytmu serca tak długo, jak długo toleruje to pacjent. Jednakże te urządzenia są w stanie zarejestrować jedynie pojedyncze epizody. Urządzenie rozpoznaje je jako incydenty arytmii. Na tej zasadzie opiera się zastosowanie długotrwałych, wszczepialnych monitorów arytmii. Jedną z ich największych zalet jest komfort zapewniany pacjentowi. Jednak z drugiej strony nie każdy pacjent dobrze reaguje na propozycję implantowalnego, czyli wszczepianego pod skórę urządzenia śledzącego pracę serca.

informacja prasowa: NewsrmTV
1/5 - (1 vote)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH