Profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych

Niemal 1/4 Polaków to osoby po 60. roku życia. W ciągu dekady w wiek senioralny wejdzie już co trzeci z nas. W 2050 roku aż 40% mieszkańców naszego kraju będzie seniorami.

Polska stanie się jednym z najstarszych społeczeństw europejskich. Europa będzie „najstarszym” kontynentem świata. Konsekwencja procesów demograficznych oznacza duże zmiany. Dotyczą one m.in. obszaru służby zdrowia i rynku pracy oraz zwiększonego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze w całej Europie.

Marta Parafińska, dyrektor operacyjny Promedica24:

Już dziś w Polsce stwierdza się deficyt opiekunów osób starszych lub niesamodzielnych. W 11 spośród 16 województw brakuje wykwalifikowanych osób gotowych do podjęcia takiej pracy. Seniorzy żyją coraz dłużej. Jednak jakość ich życia bywa niesatysfakcjonująca. Osoby starsze zmagają się ze złożonymi problemami zdrowotnymi, które wymagają coraz bardziej profesjonalnej opieki.

Połowa polskich seniorów skarży się na istotne ograniczenia w zakresie możliwości wykonywania codziennych obowiązków. Jedna trzecia określa zaś stan swojego zdrowia jako zły lub bardzo zły . Osoby w jesieni życia zmagają się nie tylko z chorobami i ograniczeniami fizycznymi. Walczą również z samotnością czy koniecznością porzucenia dawnych zainteresowań.

Większość seniorów tworzy jedno lub dwuosobowe gospodarstwo domowe wraz ze swoim małżonkiem lub partnerem. Coraz rzadziej spotykane są rodziny wielopokoleniowe, w których młodsi mają możliwość opieki nad starszymi. Opóźniony wiek emerytalny, a często także brak odpowiednich umiejętności utrudniają otaczanie starszych osób profesjonalną opieką, uwzględniającą wszystkie jego potrzeby.

Wyzwania, jakie stawia starość

Proces starzenia wiąże się z wieloma dolegliwościami. Zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Osoby starsze często skarżą się na problemy ze wzrokiem czy ze słuchem. Nierzadko posłuszeństwa odmawia im układ kostno-mięśniowy powodując znaczne ograniczenie mobilności. Po latach aktywności dokuczają przeciążone stawy i przebyte niegdyś urazy. Największym zagrożeniem dla codziennego funkcjonowania i życia są jednak choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca.

prof. Przemysław Mitkowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

W przypadku chorego po udarze czy zawale, niezbędna jest profesjonalna, wszechstronna opieka. Musi być ona świadczona przez osobę, która dobrze zna i rozumie specyfikę przebytej choroby. Opiekun musi również wiedzieć, jakie działania podjąć, aby zminimalizować jej negatywne następstwa. Ograniczenia związane z niesprawnością, kalectwem, czy nawet zmęczeniem odczuwanym w trakcie wykonywania codziennych czynności powodują drażliwość, poczucie niższej wartości, prowadzą do frustracji i depresji. Przestrzeganie reżimu terapeutycznego i rehabilitacyjnego wymaga ciągłej motywacji i kreowania pozytywnego nastawienia do poddawania się procedurom medycznym i rehabilitacyjnym.

Przeszkolony opiekun nie tylko pomaga w codziennych czynnościach i dbaniu o higienę. Również aktywnie wspiera proces leczenia i rekonwalescencji. Dba o zaspokojenie potrzeb podopiecznego w zakresie aktywności fizycznej, rehabilitacji. Niezmiernie ważne są również rozmowy czy zajęci stymulujące intelektualnie.

Opiekun osoby starszej lub niesamodzielnej – wszechstronna rola

Opiekun osoby starszej to zawód wymagający profesjonalnej wiedzy z zakresu medycyny, pielęgniarstwa, psychologii oraz andragogiki – zagadnień związanych z edukacją seniorów. Opiekun przede wszystkim dba o regularne przyjmowanie leków przez podopiecznego i realizowanie recept. Pilnuje harmonogramu wizyt lekarskich i towarzyszy w nich seniorowi. Gdy wymaga tego stan zdrowia podopiecznego, opiekun przeprowadza również podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne i dba o inne aktywności fizyczne.

Opiekun to także godny zaufania przyjaciel, na którym senior lub osoba niesamodzielna w każdym momencie powinien móc polegać. Podopieczni często wymagają pomocy w codziennych, nawet najprostszych czynnościach. Wiele starszych osób skarży się na trudności ze wstawaniem i kładzeniem się do łóżka, kąpaniem się czy ubieraniem. Czasami stan zdrowia nie pozwala na swobodne poruszanie się czy przygotowywanie posiłków, a nawet jedzenie. Zdarza się także, że postępująca choroba, na przykład Choroba Alzheimera zaburza funkcje poznawcze oraz pamięć. Wówczas opiekun w szczególnie odpowiedzialny sposób planuje przebieg całego dnia podopiecznego i dba o jego bezpieczeństwo. Nie można zapominać o potrzebie kontaktu każdego człowieka ze znajomymi i przyjaciółmi. Tylko opiekun może pomóc w realizacji tych potrzeb, ograniczając poczucie samotności, izolacji i samotności.

Zawód: opiekun

Profesjonalny opiekun osób starszych to osoba, która posiada zarówno ogromną wiedzę, jak i wrodzone predyspozycje. Seniorzy często wymagają cierpliwości, zrozumienia, a przede wszystkim empatii. Konieczne jest również solidne, rzetelne przygotowanie do wykonywania tego wymagającego zawodu.

Marta Parafińska, dyrektor operacyjny Promedica24:

W Promedica24 szczególną uwagę przykładamy do szkoleń, które oferujemy opiekunom. Pozytywnemu, otwartemu nastawieniu zawsze muszą towarzyszyć konkretne umiejętności. Przeprowadzamy kompleksowe szkolenia z zakresu opieki i pielęgnacji. Kładziemy nacisk na naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ważna jest również aktywizacja osób starszych z chorobą otępienną. Prowadzimy także warsztaty z użyciem kombinezonu geriatrycznego. Dbamy o to, aby każdy opiekun w przypadku zagranicznego wyjazdu mógł doskonalić znajomość języka obcego i czuł się swobodnie oraz bezpiecznie poza granicami Polski. Opiekunowie Promedica24 mogą liczyć na całodobowe wsparcie konsultanta. Są to osoby o dużym doświadczeniu, gotowe odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości opiekuna. Kompleksowo zajmujemy się również wszelkimi formalnościami oraz dojazdami, tak, aby nasi opiekunowie mogli w pełni skupić się na zdobywaniu wiedzy i niezbędnych kompetencji.

informacja prasowa: Clue PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH