Żylna ablacja alkoholowa

Odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej w terapii arytmii

W dniach 10-11 października 2017 r. w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, prof. Miguel Valderrábano z Houston (Texas, USA) z zespołem kardiologów-elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej. 

Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat – w tym także w Polsce – metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu – mówi dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, prof. Uniwersytetu Medycznego
w Poznaniu.

Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo – proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii – stąd termin: ablacja alkoholowa. – tłumaczy prof. Krzysztof Błaszyk.

W ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg żylnej ablacji alkoholowej wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych.

W ramach przeprowadzonych w Poznaniu zabiegów metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w sumie w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów – mówi prof. Krzysztof Błaszyk.

– Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie mówi prof. Krzysztof Błaszyk. Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej – tłumaczy prof. Krzysztof Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrábano, który wraz z lekarzami z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.


Źródło: informacja prasowa 

4/5 - (1 vote)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH