Odchudzanie płaski brzuch dietetyczne postanowienia

Dietetyczne postanowienia – jak przy nich wytrwać?

Z badań CBOS wynika, że co roku postanowienia robi połowa Polaków. Najczęściej dotyczą one utraty wagi, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Choć 86% Polaków jest przekonana, że zdoła zrealizować zamierzenia, badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazują, że nawet 90% z nich kończy się niepowodzeniem. Niestety zdecydowana większość osób poddaje się już po trzech miesiącach. Jak przekuć dietetyczne postanowienia w sukces?

W czerwcu już raczej nie wracamy do tego, co planowaliśmy kilka miesięcy wcześniej. A szkoda. W każdym momencie roku warto wrócić do swoich planów i lepiej przygotowanym zacząć raz jeszcze. Co zrobić, by wytrwać w swoich postanowieniach?

Zadbaj o kondycję swojego mózgu

Mózg jako organ „głównodowodzący” ma specjalne uprawnienia w hierarchii dystrybucji energii. Pobiera energię w postaci glukozy pochodzącej bezpośrednio z pokarmu lub z rezerw w organizmie. Gdy w przypadku rygorystycznej diety lub nieregularnych posiłków, mechanizm dystrybucji energii zostaje zaburzony, nasz mózg odczuwa kryzys zaopatrzenia. Niestety mechanizm ten jest związany z podniesieniem kortyzolu – hormonu stresu. Skutkiem jest pogorszenie nastroju w takiej sytuacji trudno jest wytrzymać w swoich postanowieniach. Dlatego należy pamiętać o tym, by mózg był zawsze dobrze odżywiony:

  • pamiętaj o regularnych dobrze zbilansowanych posiłkach. Powinny one zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, czyli między innymi takich, które zawierają orzechy.
  • zadbaj o zdrowe przekąski, by w chwilach braku energii zapewnić organizmowi stabilną pracę.

Najlepszym sposobem na szybką przekąskę dla mózgu jest połączenie suszonych owoców z orzechami. Obecność zdrowych tłuszczy w orzechach spowolni wchłanianie się węglowodanów z suszonych owoców i zapewni stabilny poziom energii.

Zwykle za przyczynę porażki uznajemy brak silnej woli, sprawdźmy lepiej czy to nasz mózg nie bojkotuje nam planów, bo nie dostaje swojej dawki pozytywnej energii.

Dietetyczne postanowienia nie mogą być zbyt ogólne

Ogólne postanowienie: „chcę schudnąć w tym roku”, lepiej zamienić na konkrety: „chcę zrzucić 10 kilogramów do 30 grudnia 2017 roku” lub „będę ćwiczyć dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące”. Jak to zrobić? Wyznaczając sobie cele nie zapomnij o datach, określeniu częstotliwości, podaniu kilogramów lub centymetrów do zrzucenia. Działaj w myśl zasady: im więcej szczegółów, tym lepiej.

Miej tylko jedno konkretne postanowienie

Najrozsądniej jest skoncentrować się na jednym celu. Nasz mózg w dużej mierze działa automatycznie. Im więcej rzeczy chcemy zmienić, tym większy stawia nam opór. Trzymaj się jednego, silnego postanowienia. Badania jasno pokazują, że im więcej wyzwań, tym mniejsza szansa na ich realizację.

Zadaj sobie najważniejsze pytania

Zanim zaczniesz wcielać w życie swoje postanowienia, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań: Czy realnie oceniłeś/aś sytuację? Czy wiesz z czym dokładnie będzie wiązała się Twoja  zmiana? Czy Twoje założenia są możliwe do zrealizowania? Czy jesteś w stanie znaleźć czas i determinację na dokonanie zmian w swoim życiu? Jeśli na wszystkie pytania odpowiesz twierdząco, to znak, że możesz zaczynać swoją przemianę!

Postaw sobie praktyczne cele i stwórz plan działania

Weź kartkę papieru i spisz swój cel. Zapisz także, z jakich powodów chcesz dokonać zmiany.  Pamiętaj, że zawsze w chwili słabości warto do nich wrócić, dlatego spisane postanowienie umieść w widocznym miejscu. Ważne, żeby Twoje cele były mierzalne: wtedy łatwo korygować i zauważać zmiany. Na kartce:

  • zanotuj co chcesz osiągnąć,
  • wyznacz konkretną datę,
  • zaplanuj z czego zrezygnujesz, a jakie aktywności i zachowania włączysz do swojego dnia,
  • określ w jaki sposób będziesz kontrolować swoje postępy.

Daj sobie czas i działaj konsekwentnie

Badania pokazują, że zmiana zachowania za pomocą planowanych działań jest dużo bardziej  skuteczna niż ta bez wcześniejszego jej planowania. Dlatego skup się na nowych działaniach i ich powtarzaniu, a z czasem staną się one zdrowym nawykiem. Warto też szukać i korzystać z inspiracji żywieniowych oraz porad dotyczących ćwiczeń.


Źródło: informacja prasowa 

5/5 - (6 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH