Udane zabiegi wszczepienia FLAT STENT (1 pacjent) oraz WATCHMAN (2 pacjentów) odbyły się 27 i 28 lipca br. w Klinice Kardiologii II Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Udar mózgu znajduje się na trzecim miejscu pod względem chorób powodujących zgon. Jest też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.
W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem przez skrzeplinę naczynia, które doprowadza krew do mózgu.
Niektóre skrzepliny powstają w wyniku migotania przedsionków lub innych chorób serca. Najczęściej tworzą się w tzw. uszku lewego przedsionka serca.
Lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego dokonali pierwszego w Polsce zabiegu wszczepienia w uszko lewego przedsionka implantów o nazwie WATCHMAN, uniemożliwiających skrzeplinie przedostanie się do tętnic dostarczających krew do mózgu.
Czasami też – przez tzw. drożny otwór owalny w przegrodzie przedsionków serca – skrzeplina, np. z kończyny dolnej, może dotrzeć do mózgu, powodując udar. Lekarze z łódzkiego szpitala zablokowali ten otwór specjalną zapinką o nazwie FLAT STENT.
Znaczna część pacjentów zagrożonych incydentami zatorowania związanego z jamami serca ma szansę być skutecznie leczona farmakologicznie lekami przeciwkrzepliwymi. U niektórych jednak leczenie takie, z różnych względów, nie jest bezpieczne. Przede wszystkim dla tych pacjentów pionierskie zabiegi wykonane przez łódzkich lekarzy we współpracy z ekspertami kardiologii interwencyjnej z USA, są szansą na normalne życie. (“Dziennik Łódzki”)
Dane epidemiologiczne dotyczące udarów mózgu w Polsce:
- Chorobowość – 60 tys./rok
- Umieralność z powodu udaru: 106/100 tys. mężczyzn, 79/100 tys. kobiet
- 80 proc. stanowią udary o etiologii niedokrwiennej