Operacja serca uchroni przed udarem

Udane zabiegi wszczepienia FLAT STENT (1 pacjent) oraz WATCHMAN (2 pacjentów) odbyły się 27 i 28 lipca br. w Klinice Kardiologii II Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Udar mózgu znajduje się na trzecim miejscu pod względem chorób powodujących zgon. Jest też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.

W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem przez skrzeplinę naczynia, które doprowadza krew do mózgu.

Niektóre skrzepliny powstają w wyniku migotania przedsionków lub innych chorób serca. Najczęściej tworzą się w tzw. uszku lewego przedsionka serca.

Lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego dokonali pierwszego w Polsce zabiegu wszczepienia w uszko lewego przedsionka implantów o nazwie WATCHMAN, uniemożliwiających skrzeplinie przedostanie się do tętnic dostarczających krew do mózgu.

Czasami też – przez tzw. drożny otwór owalny w przegrodzie przedsionków serca – skrzeplina, np. z kończyny dolnej, może dotrzeć do mózgu, powodując udar. Lekarze z łódzkiego szpitala zablokowali ten otwór specjalną zapinką o nazwie FLAT STENT.

Znaczna część pacjentów zagrożonych incydentami zatorowania związanego z jamami serca ma szansę być skutecznie leczona farmakologicznie lekami przeciwkrzepliwymi. U niektórych jednak leczenie takie, z różnych względów, nie jest bezpieczne. Przede wszystkim dla tych pacjentów pionierskie zabiegi wykonane przez łódzkich lekarzy we współpracy z ekspertami kardiologii interwencyjnej z USA, są szansą na normalne życie. (“Dziennik Łódzki”)

Dane epidemiologiczne dotyczące udarów mózgu w Polsce:

  • Chorobowość – 60 tys./rok
  • Umieralność z powodu udaru: 106/100 tys. mężczyzn, 79/100 tys. kobiet
  • 80 proc. stanowią udary o etiologii niedokrwiennej
4.9/5 - (141 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH